ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הזמינו מאפרת לכלה, כחצי שנה מראש. וביטלו יום לפני החתונה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט"ז אדר א' תשע"ו

הזמינו מאפרת לכלה, כחצי שנה מראש. וביטלו יום לפני החתונה


הרב מרדכי גרוס

שאלה:
הזמינו איפור לכלה ליום חתונתה, ועקב חשש משלג, לילנ לפני החתונה החליטו לבטל בצורה חד צדדית ולנסוע מחוץ לעיר ולהזמין מישהי אחרת.

חשוב לציין דיברתי איתם כמה וכמה פעמים יום קודם ואמרתי שיש לי ג’יפ ולכן אין לי שום בעיה להגיע, מה גם שהחזאים אמרו שאולי יתפס השלג ולא רציני. אני סגרתי מראש יום לכלה והיא ביטלה במצב שאין סיכוי שיזמינו אותי לשעות אלה יום קודם... והיו הזמנות ליום זה שלא קיבלתי בגלל המחויבות הקודמת. את כל הנ"ל הלקוחה לא מכחישה רק טוענת שבגלל שפחדה שעקב השלג לא תוכל לצאת מהעיר לכן ביטלה ולכן לא מגיעה לי תשלום מלא על הביטול.

מה הדין?

תשובה:
שלום וברכה,
בדיני ממונות אי אפשר לפסוק דין ללא לשמוע את שני הצדדים, ולכן אכתוב את הדין באופן כללי, ואייעץ למאפרת לפנות לדין תורה אצל בית דין או אצל רב ששני הצדדים מוכנים לגשת אליו לדין.
באופן כללי, המזמין אומן או פועל למלאכה, והאומן מבטל הזמנות אחרות, ולאחר מכן המזמין מבטל אותו בזמן כזה שאין לאומן יכולת למצוא עבודה אחרת. חייב לשלם לאומן שכר קרוב לשכר שהפסידו. אלא אם כן המזמין נאנס ולא יכל להזמין האומן מחמת אונס לא צפוי מראש. כפי שמבואר בתחילת פרק שיש של בבא מציעא.

לפי התיאור שלך, אכן הכלה בטלה ההזמנה ללא סיבה מספקת, בהתראה כה קצרה שלא נתן למאפרת יכולת למצוא הזמנה אחרת. ולכן יש בסיס גדול לתביעת ממון, שתתבצע בבית דין או אצל רב שישמע את שני הצדדים.

בברכה,
הרב מרדכי גרוס.

ר"מ בישיבת הגולן ובעל כושר דיינות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il