ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

חינוך לחיי משפחה בחינוך המיוחד | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ה ניסן תשע"ו

חינוך לחיי משפחה בחינוך המיוחד


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
1.האם מורה מחנכת יכולה ללמד נושא זה בנים מתבגרים (מתוך ידיעה שכמעט אין מחנכים גברים) ?
2.האם יש נושאים שלא ראוי להורות אותם?
3.עמדת ההלכה לגבי הכוונת זוגות עם מוגבלות שכלית התפתחותית לקראת הקמת משפחה / זוגיות?
4.האם הקידושין תופסים?
5.האם לכוון את הזוגות רק לזוגיות במקרה שחוששים מהולדת ילדים פגועים?


תשובה:
שלום רב:
1. השאלה אינה הלכתית אלא תלויה במידת הצניעות של המורה. אם המורה יודעת את הגבולות ומדברת על דברים שוגעים לרגישות תקשורת או ערך המשפחה ולא גולשת להציף נושאים שנוגעים לדברים שבצנעה יתכן שאין בעיה.
2. כנ"ל
3. עמדת ההלכה היא שיש שתי מצוות בהקמת משפחה. ראשית לא טוב היות האדם לבדו. ושנית מצוות פריה ורביה שודאי גם כוללת את היכולת לגדל את הנשמות שבאות לעולם. לפעמים ניתן לעזור רק בנוגע לחלק הראשון ולא בנוגע לחלק השני.
4. יש לשאול באופן ספציפי רב. אולם אם רמת המשכל אינה מעבר לרמת המשכל וההתנהגות של ילד קטן יש לתת לאנשים גדולים דין שוטה שאין הקידושין תופסים. אולם לחרש [בזמן חז"ל לא ידעו לפתח שכלית את החרש ולא מצאו את הדרכים כיצד לעזור לו לתקשר עם הסביבה] תיקנו קידושין מדרבנן. ולכן לפעמים הקידושין יכולים לתפוס מדרבנן.
5. החשש מילדים פגועים נוגע למקרים רבים. יש יעוץ גנטי שעל פיו צריך להכריע כל מקרה לגופו. אולם במקרה של הורים שאין להם יכולות הורות שלמות הענין מורכב יותר וכדאי להתיעץ באופן אישי על כל מקרה לגופו. עמדתי היא שכשם שלא מרבים ממזרים כך אין להרבות אסופים [הכוונה ילדים שאין להם אבא ואמא שיכולים לגדל אותם בצורה נורמאלית]
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il