בית המדרש

  • מדורים
  • אור חדש
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

חנן בן שלומית

סיפור מחיי הרב, גליון 13

הסנדלר הצדיק ר' יעקב רביקוב זצוק"ל

undefined

רבנים שונים

טבת תשע"א
2 דק' קריאה
כב' תשרי - ה'תשכ"ז, נסתלק מאתנו איש אגדי, החסר לנו כיום מאוד. כל צר ומצוק שהיה סר לביתו היה יוצא משם כשבת-צחוק נסוכה על פניו! גם ראשי ממשלות היו סרים בהיחבא אל ביתו כדי להיוועץ עמו.
שמה של הדמות האגדית הוא ר' יעקב משה רביקוב, מהעיירה רוזינוי, ממחוז גרודנא פולין/ליטא, אשר עלה ארצה בשנת תר"ע והתיישב בכפר אוריה. בהיוודע דבר בואו ארצה, לרבה של יפו, הראי"ה קוק, הוא הריץ אליו את מזכירו והפציר בו ולהתיישב ביפו, כי הציבור זקוק לו. זאת לדעת, רבי יעקב רביקוב הכהן, היה אברך שחבש את ספסלי הישיבות המפורסמות בליטא, ושלח ידו גם בתורת הקבלה, ושמעו הלך בכל ליטא, כי יד לו בקבלה המעשית.
אחד מידידי הרב קוק בחו"ל, בישר לו על בוא הצדיק ארצה, וכי גברא רבא הוא בתורת הקבלה, ולכן סבר הרב קוק כי מקומו של צדיק נסתר זה בריכוז יהודי גדול, ולא בכפר נידח! רבי יעקב רביקוב נסע אל הרב קוק ליפו, לפי הזמנתו, והלה הורה לו לפתוח חנות ביפו לצורך פרנסה.
(בדפים שכתב בנו 1 , ר' יוסף רביקוב, הוא מספר גירסא אחרת, ולפיה הראי"ה קוק הניא את אביו מלהתיישב בכפר אוריה, באומרו: אתה כהן ואין לך נחלה בארץ, ולכן תגור בעיר, ואז פנה למלאכתו כסנדלר. וכך התאפשר לכל מי שזקוק לעזרה ועצה, לסור לחנותו ולהיוושע. הערת העורך).
רבי יעקב שכר חנות ברחוב שבזי בגבול יפו, קנה כלי סנדלרות ועורות ותלה שלט: "סנדלריה". את דירתו קבע בקרבת מקום, ברחוב רב אשי פינת השחר, ותוך זמן קצר הפך ביתו לבית ועד, ורבים נושעו בו.
בן תשעים ושתיים שנה היה רבי יעקב בעת פטירתו, ומאות רבות, אולי אלפים, ליווהו לבית עולמו בבית העלמין בבני ברק. במלאות שנים עשר חודש להסתלקותו (הייתה זו שנה מעוברת), נערכה אזכרה לרבי יעקב רביקוב, בבית הכנסת של 'מושב זקנים' ברחוב אלנבי בתל-אביב, וספד לו רבי אריה לוין, שהרטיט את הציבור בדבריו עד שהכל געו בבכי על הצדיק שאבד ואיננו.
"אני שמעתי במו אוזני מפיו הקדוש של הרב קוק זצ"ל", אמר ר' אריה, "כי רבי יעקב הוא בלי ספק בין הל"ו צדיקים!"
הציבור געה בבכי, וכולם חשו בחסרונו של הצדיק שהסתלק.^ 1.תודה לר' יעקב שלמה לוי, ממכון 'תל אביב של מעלה', על המידע הזה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il