ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

"ופני לא יראו" ;">

בית מדרש פרשת השבוע חומש שמות כי תשא Bookmark and Share
גירסת הדפסה קרא ב - word
שלח לחבר

תשס"ד

"ופני לא יראו"


מתוך העלון חמדת ימים
www.eretzhemdah.org


מוקדש לעלוי נשמת
אשר בן חיים

אחת התוצאות של חטא העגל הייתה הסתרת הפנים. תחנוניו של משה ולחצו "וַיֹאמֶר אֵלָיו אִם אֵין פָּנֶיךָ הֹלְכִים אַל תַּעֲלֵנוּ מִזֶּה" (שמות ל"ג טו) נענו בשלילה "וַיֹּאמֶר לֹא תוּכַל לִרְאֹת אֶת פָּנָי כִּי לֹא יִרְאַנִי הָאָדָם וָחָי:... וּפָנַי לֹא יֵרָאו" (שם, כ,כג).
בפרשתנו עניין נוסף הקשור להסתר פנים והוא המסווה שהיה על פני משה:
"וַיַּרְא אַהֲרֹן וְכָל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת מֹשֶׁה וְהִנֵּה קָרַן עוֹר פָּנָיו וַיִּירְאוּ מִגֶּשֶׁת אֵלָיו:... וַיִּתֵּן עַל פָּנָיו מַסְוֶה: וּבְבֹא מֹשֶׁה לִפְנֵי ה’ לְדַבֵּר אִתּוֹ יָסִיר אֶת הַמַּסְוֶה עַד צֵאתוֹ וְיָצָא וְדִבֶּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אֵת אֲשֶׁר יְצֻוֶּה: וְרָאוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת פְּנֵי מֹשֶׁה כִּי קָרַן עוֹר פְּנֵי מֹשֶׁה וְהֵשִׁיב מֹשֶׁה אֶת הַמַּסְוֶה עַל פָּנָיו עַד בֹּאוֹ לְדַבֵּר אִתּו" (שם, ל"ד ל-לה).

מקור אחר שכנראה קשור לסוגיה זו נמצא בספר שמואל. לאחר שיואב משכנע את דוד להשיב את אבשלום, שרצח את אמנון, לירושלים, מסייג דוד את החזרה בתנאי "וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ יִסֹּב אֶל בֵּיתוֹ וּפָנַי לֹא יִרְאֶה וַיִּסֹּב אַבְשָׁלוֹם אֶל בֵּיתוֹ וּפְנֵי הַמֶּלֶךְ לֹא רָאָה" (שמואל ב י"ד כד). מה פשר ההדגשה שאבשלום לא יראה את פני המלך? האם הכוונה כאן רק להסתר פנים ביחסי אב ובן שלא נהג לא כבן ולא כאח? נופך חדש בהסבר העניין נמצא בשנים האחרונות. ספר מלכים מספר לנו כי סנחריב נרצח בידי שני בניו -
"וַיְהִי הוּא (סנחריב) מִשְׁתַּחֲוֶה בֵּית נִסְרֹךְ אֱלֹהָיו וְאַדְרַמֶּלֶךְ וְשַׂרְאֶצֶר בָּנָיו הִכֻּהוּ בַחֶרֶב וְהֵמָּה נִמְלְטוּ אֶרֶץ אֲרָרָט וַיִּמְלֹךְ אֵסַר חַדֹּן בְּנו תַּחְתָּיו" (מלכים ב י"ט לז).

בארכיון המלכותי של מלכי אשור נמצא בשנים האחרונות מסמך שפורסם על ידי פרו' סימו פרפולה. במסמך זה מסופר כי לאוזניו של אחד מתושבי נינוה הגיעה תוכניתם הסודית של אדרמלך ושראצר לרצוח את סנחריב אביהם ולתפוס את השלטון. אותו אזרח פשוט, הבין שמצוי בידיו מידע רב ערך (עיין סיפור בגתן ותרש במגילת אסתר). לכן התייצב בפתח ארמון המלוכה וביקש ראיון דחוף אצל המלך, בהליך מקוצר. הליך זה מקביל היום להליכה לבית המשפט העליון כבג"ץ, תוך דילוג על הערכאות היותר נמוכות. כיון שאיש זה לא היה שייך למעמד העליון (עיין שוב כדוגמא במגילת אסתר "רֹאֵי פְּנֵי הַמֶּלֶךְ הַיֹּשְׁבִים רִאשֹׁנָה בַּמַּלְכוּת" (א' יד) או במלכים "וַחֲמִשָּׁה אֲנָשִׁים מֵרֹאֵי פְנֵי הַמֶּלֶךְ אֲשֶׁר נִמְצְאוּ בָעִיר" (כ"ה יט) עיין גם ירמיה נ"ב כה) הושם על ראשו מסוה שלא אפשר לו לראות את פני המלך. באותו יום, סנחריב היה מאוד עסוק ולכן ביקש שיעבירו חלק מהאנשים שחיכו לראיון עמו אל אדרמלך בנו. חושף הקשר שלא היה מודע לכך התייצב לפני הבן, מתכנן הקשר, והכריז "אדני המלך, בניך אדרמלך ושראצר זוממים לשלוח יד במלך". אדרמלך לא התאפק ביקש שיסירו את המסוה מעל פניו של האזרח המסכן, שהבין מיד כי עשה את טעות חייו. כמה שעות מאוחר יותר הוא הוצא להורג בפקודת אדרמלך. לאחר כשלון המרד ובריחתם של הבנים הרוצחים, פנה אל המלך החדש אסרחדון, אחד הפקידים הבכירים שכנראה היה מודע למה שקרה וביקש מן המלך לפצות לפחות, את משפחתו של אותו אומלל שניסה למנוע את הרצח. ממקור חיצוני אותנטי זה, מתבאר המנהג הקדום שעל פיו רק למי שנמצא במעמד מספיק גבוה רשאי לראות את פני המלך.

הירידה במדרגת העם לאחר חטא העגל היא זו שלא אפשרה להיענות לבקשתו של משה "אֶת פָּנֶיךָ ה’ אֲבַקֵּש"ׁ(תהלים כ"ז ח). אותה ירידה של העם היא גם זו, שגרמה למרחק שנוצר מבחינה רוחנית בין העם ובין משה, מה שגרם לצורך במסווה על פניו. נציין לסיום כי מלכי יהודה וישראל שלא עשו עצמם לאלוהות, שלא כמו מלכי אומות העולם, לא נהגו כנראה במנהג זה. לפי זה עונשו של אבשלום לא היה במישור האישי, אי ראיית פני המלך משמעותה אי כניסה למעגל השרים העליון שניהל את הממלכה.

הבה נתפלל כי תתקבל תפילתו של דוד - "אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי... לוּלֵא הֶאֱמַנְתִּי לִרְאוֹת בְּטוּב ה’ בְּאֶרֶץ חַיִּים" (תהלים כ"ז ט,יג)
ונזכה שוב להיות במדרגה של "ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים".

חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זו שנית