ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

המניין הבלתי נראה שלי

בית מדרש עבודת ה', מצוות ותשובה הפצת יהדות Bookmark and Share
גירסת הדפסה
שלח לחבר

תשע"ג

המניין הבלתי נראה שלי


נערך על ידי הרב

מוקדש לעילוי נשמת
ר' אברהם בן דוד ז"ל

בשבוע שעבר, מסיבות שונות שאף אחת מהן איננה קשורה למידת אדיקותי, הגעתי לבית-הכנסת לתפילת שחרית מוקדם מאוד, כל כך מוקדם, למעשה, שהייתי האיש שפתח את שערי בית-הכנסת. כשהתיישבתי שם לבד בבית-הכנסת בהמתנה לבואם של שאר המתפללים הנאמנים, התבוננתי בחדר סביבי. בעיני רוחי כבר לא הייתי לבד, מפני שראיתי שם את כל חבריי למניין שהכרתי בעשרות השנים הרבות שחייתי בשיקגו, במיאמי ביץ', במונסי וכאן, בירושלים. נדהמתי שאני עדיין זוכר כה רבים, את מראה פניהם, את דבריהם, את הרגליהם, את התכונות והמאפיינים של כל אחד מהם. באופן מוזר, אך גם מנחם, כבר לא הרגשתי לבד באותו חדר גדול וריק.
דומני שהזיות כאלה מעידות על שנות חיי הרבות, ובכל זאת, הייתה להן השפעה גדולה וחשיבות רבה בעיניי. הן חיזקו בי אמונה שהייתה לי כל חיי, האמונה שיהודי לעולם אינו צריך לחוש שהוא נטוש או לגמרי לבד. המניין הבלתי נראה חשוב לנשמה שלנו ולרווחה שלנו לא פחות מהמניין הנראה והאמיתי. בשנים האחרונות העביר הזמן חסר הרחמים רבים מחבריי מן המניין הנראה אל המניין הבלתי נראה. אך כעת, לפתע, באור השחר, בבית-הכנסת, דווקא המניין הבלתי נראה הוא זה שהיה כאן. ראיתי אותם בהבעת פנים ידידותית ובמצב רוח טוב, עטופים בטלית ותפילין, שמים כסף בקופת הצדקה. ראיתי את מוריי ואת תלמידיי, את אבי ואת בני עדתי, את גבאי בית-הכנסת, את עמיתיי להוראה ולרבנות... חדר התפילה בבית-הכנסת היה מלא וצפוף. כולם השתתפו במניין הבלתי נראה שלי.
כשהגיעו חברי המניין האמיתי והתפילה החלה, המניין הבלתי נראה התפוגג. קשה לאחוז במניין הבלתי נראה כשהמניין האמיתי נכנס לפעולה. עם זאת, במהלך התפילה הרהרתי בכך ששום יהודי איננו מתפלל לבדו, כמובן. לבד מהמניין הפעיל שמקיף את המתפלל, יש מניין בלתי נראה שגם הוא משתתף בתפילות שלנו.
ההשפעה של המניין הבלתי נראה יכולה להיות גדולה מאוד. השרשרת הזאת שמחברת אותנו לעבר היא שמעצבת כל אחד ואחד מאתנו. אני תוהה אם אותו מניין בלתי נראה רואה בעין יפה את תפילתי או אפילו אותי, כפי שהנני כעת. המעבר שלהם למניין הבלתי נראה משנה את יחסם אליי. עכשיו יש להם זכות למתוח ביקורת עליי ועל מעשיי. ובשבילי הם נעשו עכשיו דוגמאות לחיקוי, כבר לא חברים שווים בקבוצה שכולנו היינו שייכים אליה בעבר. איש מהם לא היה מושלם, מפני שאין בני אדם מושלמים, אך לכל אחד מהם הייתה תכונה מיוחדת שראוי לזכור ולחקות. למעשה, זה כוחו של המניין - הוא מאחד את כל התכונות הטובות של הנוכחים ומתעלם בכוונה ובחריצות מהפגמים האנושיים שיש לכל אחד מהם.
כשאמרתי את תפילת עמידה באותו הבוקר, הבנתי מדוע אנשי כנסת גדולה התחילו את התפילה בהתייחסות לאלוקי אברהם, אלוקי יצחק ואלוקי יעקב. הבנתי שאברהם, יצחק ויעקב הם החברים המייסדים של המניין הבלתי נראה שלנו. הם הדוגמאות לחיקוי שלנו, המורים שלנו, ההשפעה העיקרית על חיינו ועל תקוותינו. המניין האמיתי איננו יכול לפעול היטב אם המניין הבלתי נראה איננו נוכח גם הוא, בצורה כזאת או אחרת, בבית-הכנסת ובלב. למעשה, לפתע הבנתי שהמניין הבלתי נראה שלנו מונה אלפים ומיליונים. כל ההיסטוריה והמסורת היהודית באות להתפלל אתנו ולחזק אותנו בשרשרת הנמשכת מהר סיני.
ברגע שנבין שאיננו לבד במאמץ הזה, שאיננו רק אותם עשרה או עשרים איש שמרכיבים את המניין הממשי בבית-הכנסת אלא שאנחנו מקבלים סיוע ועזרה מהדורות הרבים שקדמו לנו, מאותו מניין גדול ובלתי נראה שנמצא אתנו בבית-הכנסת, אז נוכל לראות את המשימות והאתגרים שלפנינו ביתר שלווה וביטחון. הידיעה שלעולם איננו לבד באמת ושיחד עם המניין הבלתי נראה שלנו גם הקב"ה מלווה אותנו, כביכול, במסע שלנו בחיים, בוודאי ישפרו את ההשקפה שלנו על החיים ואת הרגלי התפילה שלנו.
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il