בית המדרש

  • הלכה מחשבה ומוסר
  • תשובה
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב עוזי קלכהיים

מהפכת התשובה

ההרס הרב של השיגרה גורם לניוון; גדלותה של התשובה היא בשבירת השגרה, יצירת שינוי וחיות רוחנית חדשה.

undefined

הרב עוזי קלכהיים זצ"ל

2 דק' קריאה 5 דק' האזנה
אנו מתקרבים לימי הרחמים והסליחות - ל'ימים הנוראים', כדאי להיעצר לרגע ולעסוק בענייני תשובה. הרעיון של התשובה מבשר לאדם את יכולת השינוי – המהפכה. אחד הדברים הקשים לאדם הוא לצאת מהשגרה, נוח לו לאדם כשהוא נמצא במסגרת חיים מסוימת והוא ממשיך לתפקד כרגיל השלווה הזו שאינה תובעת ממנו אתגרים, נעימה לו.

לפני כמה שבועות הובילו הורים רבים את ילדיהם לגן ולבית הספר, והיו משברים לחלק מהילדים - והילדים בכו, מה כל כך רע להם בגן? מה יהיה להם רע בבית הספר? אלא שהילד או הילדה התרגלו לסגנון חיים של החום - של הבית והטיפול האישי, והנה הם צריכים להיכנס למסגרת חדשה הכניסה למסגרת החדשה מחייבת שינויים והיערכות חדשה וזה גורם לבכי - השינוי הזה יוצר איזה משבר והילד בוכה למרות שאחר כך הוא לא יזכור את זה במשך חייו. שום אדם אינו זוכר שהוא בכה, אם כן מה היה הקושי? המעבר ממצב למצב - להיכנס לגן או להיכנס לבית ספר. וכך גם האדם בגיל מבוגר יותר - לעבור ממצב למצב ומתקופה לתקופה, אמנם הוא לא בוכה אבל קשה לו להסתגל למציאות החדשה.

אותו דבר גם בנפש, הנפש התרגלה לסגנון חיים מסוים אדם תפוס בשגרה שלו וקשה לו לעשות את המהפכה. הבשורה של התשובה היא בשורה של מהפכה, והיא דורשת מהאדם היערכות חדשה וסגנון חיים חדש וזה דבר שקשה לאדם, וכאן הקושי שצריך לדעת להתמודד איתו. כמו יד שהייתה נתונה בגבס הרבה זמן כדי לשחרר אותה צריך לעשות הרבה תרגילים על מנת להחזיר אותה לכשירות שלה. אותו דבר - גם הנפש היתה תפוסה בחטאים או בשיגרה של מעשים, הנפש צריכה לעשות את התנועה החדשה, התנועה החופשית של הנפש. הנפש תקרא דרור לכוחותיה - היא צריכה להשתחרר מהמסגרות הרגילות, וזו היא המהפכה הגדולה שהתשובה נותנת לאדם, שהאדם יכול ליצור שינוי בנפש, לפתוח דף חדש, לפתוח נתיבים חדשים, והוא יהיה מאושר מזה. אבל הרגעים הראשונים הם קשים, קשה להסתגל, כי עדיין הוא לא יודע לאיזה מציאות הוא נכנס, לכן הרבה אנשים לא מוכנים לעשות את השינוי בחיים שלהם כי זה דורש מהם גיוס כוחות, להפעיל כוחות נרדמים להפעיל את הרצון ואת הבחירה החופשית את הכוח המרכזי של נפש האדם.

האדם נברא בצלם א-לוהים, פירושו של דבר שהוא בן-חורין והוא יכול לפעול ככל העולה על רוחו, אבל הוא מתרגל ומסתגל למציאות, ונוח לו במנוחה והוא תופס את השלווה ולא מוכן להכנס למציאות אחרת. וכאן מתחיל הניוון הרוחני. וצריך לדעת את בשורת התשובה בכל שנה כשאנו באים לקראת ה'ימים הנוראים' בא השופר ומעורר, כמו שאומר הרמב"ם (בהלכות תשובה פ"ג ה"ד) ביחס לתקיעת שופר: "רמז יש בו, כלומר עורו עורו ישינים משינתכם, והקיצו נרדמים מתרדמתכם, וחפשו במעשיכם וחזרו בתשובה, וזכרו בוראכם". השופר נועד לזעזע את נימי הלב להזכיר את שורש החיים - את בוראכם, אל אותם בני-אדם שחיים בשגרה: "אלו השוכחים את האמת בהבלי הזמן ושוגים כל שנתם בהבל וריק אשר לא יועיל ולא יציל, הביטו לנפשותיכם והטיבו את דרכיכם ומעלליכם ויעזוב כל אחד מכם דרכו הרעה ומחשבתו אשר לא טובה".
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il