בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • קרח
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

יעקב בן בכורה

משברי המרגלים וקרח

עם ישראל עבר בפרשתינו שני משברים קשים. עבור מה?

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

תשס"ה
2 דק' קריאה
פרשת מרגלים ופרשת קרח. שתי פרשיות, שני משברים קשים שעברו על ישראל במדבר, בדרך לארץ-ישראל.

פרשת מרגלים - הוצאת דיבה רעה על ארץ-ישראל, "ארץ אוכלת יושביה", חוסר אמונה בד' המביא אותנו אל הארץ. והמשבר השני: המחלוקת, הפיצול. המחלוקת שלא לשם שמים - מחלוקת קרח ועדתו.

הדרך לארץ-ישראל רצופת משברים. ארץ-ישראל נקנית בייסורים, זו ארץ עליונה שהכל חומדים אותה וקשה להשיג אותה. יש התנגדות רבה. בשביל לזכות בה צריך דבקות ומסירות ללא גבול. בלי נכונות להקריב אי-אפשר לקנות אותה, ודבקות ומסירות מלאה כזו יכולה להיות רק כאשר יודעים את ערכה, רק מתוך אמונה בה' המציב גבולות עמים למספר בני ישראל.

ארץ-ישראל מאחדת את עם ישראל ועושה אותו לעם אחד. "אתה אחד ושמך אחד ומי כעמך ישראל גוי אחד בארץ". מתי עם ישראל גוי אחד? כאשר הוא בארץ, בארץ-ישראל. הארץ מביאה לידי אחדות, והאחדות מזכה אותנו בארץ.

זה לא קל להתאחד. לכל אחד יש את הדרך שלו, את האידיאלים שלו, איך אפשר להתאחד? איך אפשר לטשטש את הייחודיות של כל גוון? אך מאידך, אי אפשר בלי אחדות, אי אפשר לקנות את ארץ-ישראל בלי אחדות, זה פשוט לא הולך. "חבור עצבים אפרים הנח לו" - אפילו ישראל עובדי עבודה-זרה, אבל אם הם מאוחדים - "הנח לו".

המשברים הללו היו קשים וכואבים, אבל הם חישלו את בני-ישראל והכינו אותם לכניסה לארץ-ישראל. יהושע וכלב עמדו בניסיון, דיברו בשבחה של ארץ-ישראל, האמינו בה, ועל-ידי זה הם זכו להכניס את עם ישראל לארץ-ישראל. המשבר של המחלוקת של קרח ועדתו גם הוא היה קשה, אך גם עליו התגברו ויצאו ממנו מחוזקים ומאוחדים.

וכאז, כן היום! הדרך לארץ-ישראל רצופה משברים, "ארץ-ישראל נקנית בייסורים", אבל בזה היא נקנית ממש. כל קושי וכל מעצור לא ימנע אותנו להמשיך ולקנות את הארץ הזאת. הקשיים הם בחינות לדבקותנו בארץ, הם ניסיונות שהקב"ה מנסה אותנו, והוא חפץ שנעמוד בניסיון ולא נכשל חלילה, ולא נחלש חלילה.

קשה לעמוד במשימות גדולות כאלה, קשה היה ועודנו קשה לקלוט גל עליה אדיר שבא ממרחקים רוחניים, שחונך חינוך אנטי-יהודי, חינוך אתיאיסטי, ועד שהוא ישתחרר מהשפעת הגויים זה לוקח זמן, ובינתיים מצבו הרוחני מכביד.

מלאי אמונה אנו בד' שיעזרנו להתגבר, "כי עלֹה נעלה ויכול נוכל" בעז"ה. "כל מאי דעביד רחמנא לטב עביד". וגם זו לטובה! זאת נראה בעז"ה במשך הזמן, "כי ד' דיבר טוב על ישראל".

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il