ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
בית המדרש שבת ומועדים יום הקדיש הכללי
1.00x
לחץ להקדשת שיעור זה
הרבה אנשים שואלים איפה היה אלוקים בשואה. אך יש שאלה שצריך לשאול לפני זה, איפה היה האדם בשואה. איך יכול להיות שבלב היבשת הנאורה המוסרית, התרחש הפשע הכי גדול באנושות?
יש תחקיר שנקרא רק טיסה אחת. שם עוסקים בשאלה האם בזמן מלחמת העולם השנייה, בעלות הברית ידעו על רצח היהודים. והתשובה הייתה שהם ידעו. ונשאלת השאלה למה לא נתנו פקודה לפוצץ את מסילות הברזל ותאי הגזים. ומתברר שהייתה מדיניות לאפשר לגרמנים להמשיך עם רצח היהודים. הם פשוט העדיפו להתעלם ואפילו טיסה אחת הם לא היו מוכנים שיפציץ את המכנות.
המטרה לציקלון B הייתה להיגיינה, ומי שהמציא הזדעזע מכך שמשתמשים בזה לרצח. והוא הפעיל קשרים, והתאמץ לספר לאפיפיור מה עושים עם הגז ליהודים. והם ציפו שבדרשת חג המולד האפיפיור יקרא לנוצרים להציל את היהודים. אך הוא מסיים את הדרשה ולא אומר כלום על היהודים. לסרט שמספר על זה קוראים אמן. אמן זה אמת. הסרט הזה טוען שהגרמנים רצחו בשיטתיות, וכל העולם כולל הכנסיה עמד בצד ואמר אמן, הם לא התנגדו בכלל. כל העולם הנאור עומד בצד ואומר אמן.
שאלת השואה המרכזית היא לא על אלוקים אלא על בני האדם.
היה פאנל בין הדתות בירושלים בשאלת איפה היה אלוקים בשואה. והייתה הפגנה בכניסה ואחד השלטים שאל איפה היו הנוצרים בשואה.
הנקודה של ההתעסקות בשתיקת אלוקים זה דפוס מוכר של בני האדם. שבמקום להתעסק באחריות האישית, מגלגלים את האחריות על אחרים. בין אם זה אלוקים ובין אם זה אנשים אחרים. ה' אומר לאדם לא לאכול מעץ אחד, וכשאדם הראשון אוכל הוא מאשים את האישה, האישה אומרת הנחש, כל אחד מגלגל את האחיות. ובסוף כולם משלמים את המחיר.
הנטיה הזו חוזרת בהרבה אסונות. בעולם הזה יש רע וסבל, יש אנשים שמתמודדים עם דברים קשים ,וצריך לדעת שכשמסתכלים על כלל הצרות בעולם. הרמב"ם אומר שהאחראי הוא לא ה', אלא בני האדם. אדם שנרצחו קרוביו בפיגוע יכול להאשים את ה'. אך לא מדובר בצונאמי או בתופעת טבע, אלא יש כאן גורם אנושי שהיה אפשר לטפל בו.
איוולת אדם תסלף דרכו ו. אדם הביא הרבה רע לעולם. שוד רצח התעללות וכו', כל זה אחיות של בני אדם, ולפני ששואלים למה ה' עשה, אנחנו צריכים לשאול מה אנחנו יכולים לעשות כדי להסיר את הרוע. באסון התאומים לא האשימו את ה', אלא נלחמו בטרור עד הסוף.
ואם כן לפני שאלת אלוקים בשואה, צריך לשאול את שאלת האדם בשואה.
יש מה שמעבר ליכולתנו אך הרוב בידנו.
אם כן נתייחס לשאלת אלוקים בשואה יש 3 הערות.
1. אפשר לשמוע אנשים שכשמדברים על השואה הם נכנסים לחשבונות למה זה הגיע לנו, בגלל איזה חטא? יש שיגידו בגלל הרפורמה, יש שיגידו בגלל הציונות, יש שיגידו בגלל ההתנגדות לציונות וההישארות בגלות. המשותף להכל הוא שהשואה הייתה בגלל שלא היינו בסדר. אמירה זו זה חילול ה' נורא. היא מתבססת על כך שהחשבון היחיד הוא שכר ועונש, וזה לא נכון, כי זה רק חלק מההנהגה של ה'. עקדת יצחק זה לא עונש, אלא ניסיון. הרמח"ל בדרך ה' אומר שיש 8 סיבות למה דברים רעים קורים לאנשים טובים, ואחת מהם זה עונש, אך מלבדם יש עוד7 סיבות. ה' לא צריך עורכי דין. אנשים לחוצים להציל את ה' מהשאלה למה הייתה השואה ומנסים להסביר למה זה מוצדק. אך לא הגיוני לתרץ על תינוקות, ראשי ישיבות, שמתו בשואה.
בספר איוב אומרים לו זכור נא מי הוא נקי ואבד, אם באו עליך צרות כנראה שאתה לא נקי, ואיוב לא מקבל את התירוץ הזה. הוא טוען על חפותו. ובסוף הספר ה' מצדיק את איוב. ה' לא צריך עורכי דין, ולהגיד תירוצים שזה בגלל כך או אחרת זה חילול ה', חילול זכר הקרבנות. זה הגמדת הנהגת ה' רק לשכר ועונש.
2.כבני אדם אנחנו לא מסוגלים להסביר את כל חשבונות ה'. גם לרע וגם לטוב. אם נשמע על עם שאחרי שנים רבות של סבל הוא מצליח להקים מדינה עוצמתית וכו', ונשאל כמה זמן היה בין השפל לעליה. לפי דרכי ההתפתחות הטבעית זה צריך להיות מינימום 300 שנה. אך עם ישראל מצליח ההרגע של השואה הנוראה, לעם מפותח עם צבא וכלכלה וכו', לעשות את זה ב3 שנים בלבד.
נכון שיש דברים רעים שאנחנו לא מבינים, אך יש גם דברים טובים שאנחנו לא מבינים. באופן טבעי אין סיכוי באופן טבעי לכל כך הרבה טוב. החיים שלנו הם בניגוד לכל הכללים גם לטוב וגם לרע. אנחנו חיים בגן עדן, זה אחד המקומות הטובים בעולם לחיות בהם. כל האנשים מכל העולם חזרו הבייתה כי זה המקום הכי טוב לחיות בו. כמו שאנחנו לא מבינים את השואה אנחנו לא מבינים את קום המדינה וכו'.
3. כששומעים את המספר 6 מליון זה קשה לנו מאוד. אם נגיד שזה היה רק 3 מליון עדיין הייתה שאלה ואפילו 10,000, ואפילו 100 אנשים שהובלו לטבח בלי עוון, ואפילו רק תינוק אחד, הייתה שאלה. השאלה היא אותה שאלה. השאלה היא למה קורים בעולם דברים שאנחנו לא מבינים. השואה זה לא ג'וקר שטורף את כל הקלפים, יש לנו הרבה דברים שאנחנו לא מבינים. "לא מחשבותי כמחשבותיכם". השאלה גדולה עלינו לא בגלל 6 מליון אלא כי אנחנו בני אדם. אנחנו לא יודעים מה עומד מאחורי כל היקום, מה יהיה בעתיד וכו'. אנחנו צריכים ענווה, וסבלנות לדעת את המקום הנכון שלנו.
אחרי השואה היו לא מעט ילדים יתומים שהביאו לארץ והיו צריכים לחלק אותם למשפחות מאמצות. הגיעו שני ילדים אחד נפתלי, ואחד ישראל מאיר. שניהם אחים למשפחת לאו. אביהם היה ר' חיים משה לאו. ומיד לקחו אותם לנציג אגודת ישראל. ומי שאימץ אותם היה האדמו"ר מגור. נפתלי מספר שהיה לא קל לגדול איתו. הוא עצמו איבד אישה ושני ילדים, והוא כל הזמן שתק. פעם אחת האדמו"ר הציע לנפתלי לצאת לטייל, ובאמצע הטיול הרב עוצר ושואל את נפתלי אם הוא ראה הכל, את הכבשנים, העשן וכו', ואז הוא שואל אותו "ראית את ה' בתוך העשן". גם בתוך העשן אנחנו מאמינים שה' נמצא. העולם הוא לא הפקר.
אנחנו צריכים לעשות חשבון נפש שלנו. איפה העולם היה בשואה, וגם עם ישראל צריך לחשוב על עצמו.
כל אחד צריך ביום זה לחשוב איך לחיות את החיים שלי טוב יותר.
"נער הייתי וגם זקנתי ולא ראיתי צדיק נעזב". הייתה ניצלות שואה שכל פעם ששמעה את זה הייתה קמה וצועקת "אני ראיתי".
מה התשובה לשאלה הזו, איך דוד אומר את זה הרי ראינו הרבה צדיקים שנטבחו, מסעות צלב וכו'. מה כוונת דוד?
אסתר אומרת במגילה "איככה אוכל וראיתי ברעה אשר ימצא את עמי" היא אומרת אני לא יכולה לעמוד מהצד כשעם שלי בצרה. איך אני יכולה לעמוד מהצד.
דוד אומר אני מעולם לא ראיתי אדם בצרה ועמדתי בצד, אלא תמיד נלחמתי ברע, ועשיתי את העולם מקום טוב יותר.
בהקדמה לאנציקלופדיה התלמודית הרב מאיר בר אילן שואל איך אנחנו מסוגלים עכשיו אחרי השואה לקום בבוקר? והוא אומר שאם נחרבו בתי כנסיות בגרמניה ופולין, אנחנו נקים אחרים תחתיהם בישראל, אם נרצחו אנשים בגרמניה, אנחנו נוליד ילדים בישראל, ואם שליש מהם נכחד כל אחד צריך להיות פי שלוש ממה שהוא.
את האור של החסד והקדושה של הקדושים שעלו כקרבן, אנחנו צריכים לראות איך אנחנו יכולים לקחת אותו ולהוסיף אור, חסד, וזו הנחמה שלנו.
עוד בנושא יום הקדיש הכללי

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות. לחץ כאן להעברת שאלתך לרב.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il