בית המדרש

  • מדורים
  • יש שואלים
לחץ להקדשת שיעור זה

כיבוש עמדות מפתח תרבותיות

האם שייך להכנס דווקא לעמדות מפתח בתקשורת ובתרבות הישראלית? הכוונה טובה אך בפועל איננה עובדת. התשובה היא לבנות מערכות חדשות עצמאיות.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

כ"ה חשוון התשס"ז
2 דק' צפיה
נשאלתי עד כמה חשוב להשקיע לכבוש עמדות מפתח בתרבות, עד כמה אנחנו צריכים להשתדל להיכנס לתוך הטלוויזיה הממלכתית, הרדיו הציבורי וכן בכל מפעלי התרבות, שיחידים יכנסו להשפיע.

אני סבור שכשיחידים נכנסים לתוך הטלוויזיה - הרצון שלהם יפה מאוד אבל התוצאות לא מוכיחות את עצמן. כל מי שנכנס בטל ברוב, מושפע מהאווירה ולא מצליח להשפיע. הדרך היחידה להשפיע על העולם התרבותי בישראל, היא על ידי בניית דברים חדשים, מסגרות חדשות עצמאיות בעלי תכנים שלנו - תיאטראות משלנו, רדיו משלנו, טלוויזיה משלנו, בינתיים דרך האינטרנט.

אני אומר זאת לא רק מסברא אלא מתוך ניסיון. במסגרת החינוך הדתי הממלכתי לא הצליחו המורים בני הישיבות לגרום לשינוי. כל עוד לא קמו מוסדות חינוך תורניים עצמאיים לא השתנה דבר. כאשר קמו הישיבות התיכונית, בניגוד לרצונם של ראשי החינוך הדתי הממלכתי, התחולל השינוי, ואותו תהליך היה כאשר קמו האולפנות. כמו כן כשקם בית הספר היסודי נועם, ושוב בניגוד להסכמת ראשי החינוך, חל שינוי בבתי הספר היסודיים הדתיים. גם לערוץ 7, בשעתו, הייתה השפעה גדולה יותר על התקשורת מאשר ליחידים שעבדו בתחנות השונות, וכנראה בגלל זה התאמצו כל כך לסגור אותו.

ככל שנתחזק ונתעצם בצורה מגובשת בתוכנו, ולא כנציגים יחידים בקרב מסגרות אחרות, נוכל להשפיע השפעה משמעותית לשינוי פני התרבות במדינה. בשלב זה - זו הדרך היחידה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il