בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • לך לך
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב מרדכי צמח בן מזל

שינוי מקום

undefined

הרב דב בערל וויין

חשוון תשס"ט
2 דק' קריאה
כאדם שעשה שינויים גדולים במקום מגוריו בימי חייו, אני יכול להזדהות בקלות עם הדעה של חכמים בתלמוד ובמדרש שהמעבר של אברהם ושרה מביתם בארם נהריים, מסופוטמיה, לארץ כנען, היה אחד מעשרת הניסיונות הגדולים בחייו של אברהם. לעזוב את הבית, את המשפחה ואת החברה זאת תמיד חוויה כואבת. את הנישואים התורה מתארת כעזיבת ההורים והבית כדי להתאחד עם אדם אחר ולבנות משפחה וחיים חדשים.
אברהם מחפש את האלקים, מנסה לתקשר עם הבורא ולקבל ממנו הוראות. נראה שהוא לא יכול למצוא את זה בארם נהריים, על אף שהקב"ה, כביכול, נמצא בכל מקום ובשום מקום. הכל לפי המחפש והחיפוש. רק בכנען אברהם מוצא את הסיפוק ואת ההשפעה והמנהיגות שיהפכו אותו לאב המון גוים. כפי שבהמשך שמו ישתנה מ"אברם" ל"אברהם" כדי לסמל זאת, גם המסע שלו מארם נהריים לכנען מסמל שינוי שחל באופיו וברמתו. אברם בארם נהריים איננו אברהם של ארץ כנען. שינוי המקום משנה את כולנו באלף דרכים שונות. הוא מעלה את אברהם לרמה גבוהה יותר של רוחניות ונחישות מנהיגותית. הוא הופך מקורבן נרדף של נמרוד בארם נהריים לנסיך אלקים מכובד בארץ כנען, בלבה של התרבות הכנענית והחיתית. חרף הקשיים שנלווים לשינוי, הוא יגלה שהמעבר הזה תרם לו מאוד.
העם היהודי, באלפי השנים הארוכות של הגלות, תמיד ניסה להישאר קהילה חיובית וחזקה מבחינה רוחנית. אך לכל מעבר ממקום למקום היה מחיר. דור המהגרים הראשון כמעט תמיד סבל מתחושות של תלישות ונוסטלגיה, ולא פעם גם מבלבול וקשיי הסתגלות לחברה החדשה ולאתגריה.
בימינו, ההגירה של היהודים לאמריקה ואחר-כך לארץ ישראל היתה ועודנה האתגר הגדול ביותר לחיים יהודיים מוצלחים ומשמעותיים. בשני המקרים היתה בתחילה התרחקות מהיהדות ומהמסורת על מנת להפוך לאמריקנים או לישראלים. בעשורים האחרונים אנחנו עדים לשינוי איטי אך מתמיד בגישה זו. היום עוד ועוד יהודים גם באמריקה וגם בישראל מבקשים לשלב יהדות אמיתית בחייהם ובערכיהם. אם לומר את האמת, לדעתי, יש באמריקה ובישראל כעת הזדמנות חדשה לבנות יהדות חזקה ותוססת שמונעת על ידי ערכים, יותר ממה שהייתה במזרח אירופה בעשוריה הדועכים של המאה ה-20. יש היום הזדמנויות עצומות להפוך אברמים לאברהמים, להרחיב את האופקים הדתיים והרוחניים ולבנות חברה חזקה וקדושה באמת בארץ ישראל ואפילו באמריקה. זה האתגר. מי ייתן ונהיה ראויים ונעמוד בו בהצלחה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il