ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

ירידה במצוות יהודיות מאז החתונה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ג אב תשע"ו

ירידה במצוות יהודיות מאז החתונה


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
שלום רב.
טרם חתונתי הגעתי מבית חילוני-מסורתי והייתי הולך בכל ערב שבת ובבוקר שבת לבית הכנסת.
לאחר החתונה ועם הגעת הילדים והצורך בעזרה שלי בבית, יוצא שאני כלל לא הולך לבית הכנסת כי צריך להגיע בערב שבת מוקדם לארוחת שבת (כאשר בקיץ התפילה מסתיימת בערב ב-9 בערב). בבוקר אשתי צריכה עזרה עם הילדים שכבר קיימים בסביבות 8 בבוקר.
בכל זאת, מה שנשאר הוא שבבוקר שבת אני מפנה כמה דקות נכנס לחדרי ומתפלל שחרית של שבת.
האם אין בכך מעשה מיותר היות ואינני מניח תפילין מפאת זאת שקשה לי לקום כל בוקר לארגן את הילדים אז אני לא מניח סוג של אולי עצלנות או עייפות בוקר קשה. אודה לתשובת כבוד הרב.
הבעיה שהיא שאני לא יודע אם קיים אלוקים בעולם כפי שמתארים אותו אלא יותר אלוקים שהוא השמש,המים,מזג האויר, החיים עצמם, המוות, התחושות, הרגשות ולא דמות שנוזפת בי אם לא אפריש מחצית השקל... כן אני יודע שאני נשמע כאתאיסט ומצד שני כן מתפלל כן חשוב לי לעשות כך בשבת כדי לשמור על הציביון של השבת.אודה מראש על תשובתך כל הרב.

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
קראתי את מכתבך ומאוד נהניתי לראות את הכנות שבה אתה כותב את הדברים, את הרצון הטוב שלך להתקדם, להיות יותר טוב, חי יותר את הרוחניות ומבסס אותה בחיים שלך. יחד עם זה ראיתי גם את הקושי שלך לעשות את הדברים שאתה רוצה, את הקושי במשפחה, את העול עם הילדים ואת הקושי המעשי להתנהל עם הדברים האלו שאתה כל כך רוצה.
תופעה זו מאוד מוכרת, ואין ספק שהיא מהווה התמודדות לא פשוטה שאנשים רבים נדרשים להתמודד בה.
אלא שהתמודדות זו שכרה בצידה, שהיא מסוגלת להעלות את האדם מחיים רדודים ושטחיים, חיים נטולי משמעות, להרים אותם לחיים מלאים, חיים עם משמעות, חיים עם שמחה ועונג פנימי ועם שלמות אמיתית.
אתה רוצה המון ולא קל לך, ולכן אשמח אם תרצה לחבר אותך עם מישהו שיוכל להדריך אותך, שיוכל לעזור לך באופן המעשי למצוא דרכים איך לממש את מה שאתה רוצה באמת, בלי לפגוע במשפחה שלך ובקשרים הנפלאים שאתה זוכה לבנות ולרכוש יום יום.
בירידה לחיי המעשה חשוב ונכון יותר בדרך כלל זה להתחבר למישהו באופן מעשי וקרוב, מישהו שיוכל להדריך בדברים המעשיים.
מעבר לכך, אשמח להיות בקשר ולעזור בכל מה שאוכל, בעצה והדרכה ובכל דבר הרגש חופשי לבקש ולשאול ואשמח לעזור.
דבר נוסף, חשוב לדעת שכל מעשה טוב שאנו עושים יש לו תועלת והשפעה חיובית עלינו. האדם נקרא ביהדות מהלך כי הוא יכול כל הזמן להתקדם, אמנם עלול הוא גם לרדת, אך אם הוא מנצל נכון את היכולת שלו להתקדם, כל צעד חיובי מקדם אותו. לכן אל תיתן לקולות המחלישים לעצור את ההתקדמות שלך, דע שבכל אחד מהמעשים יש אוצר גדול וחשוב שיקדם אותך.
הקולות להפסיק, אלו שלוחשים בתוך האדם שאין לכך תועלת, שזה לא רציני ועוד ועוד הם קולות שמדכאים, שמפילים ומשאירים את האדם בלי כלום.
דבר נוסף ברצוני להעלות בהזדמנות זו. במכתבך אתה כותב שאתה אתטיסט, אך בתוך הדברים אני חש שלא מחלוקת אידאולגית בירור מעמיק שבא לדחות את השקפת היהדות אלא תפיסה מסויימת של היהדות של ה"דתיים" שמאוד לא מתאימה לך מובילה אותך להסתכל אחרת על הדברים. אודה על האמת, שגם אני לא מתחבר לאותה התפיסה שאתה מזכיר. לחיות מתוך אמונה שיש מישהו שמחפש אותך בפינה, שמתעניין כל הזמן בדברים הקטנים ובוחן אותך אם אתה בסדר או לא, זה אחד מהדברים הכי נוראיים.
אלוקים שלי הוא אחר לגמרי, הוא מי שאני בטוח שהוא אוהב אותי אהבה עצומה (כך כתוב בתורה ובנביאים ובמקומות רבים בדברי חכמנו זכרונם לברכה), שהוא שמח בכל דבר טוב שבנו, וכואב על הדברים שאנו כואבים, שאנו רוצים שהם יהיו אחרת. הוא בכל מאודו רוצה שאנו נתקדם ותומך בנו בכל הצעדים האלו לצעוד קדימה. אלוקים שאני מאמן בו מחייה אותי והוא זה ששלח את כל הדברים הנפלאים שהזכרת שאתה מאמין בהם, שהכל מכוחו.
אשמח להרחיב ולהפגיש אותך עם דרך זו שאני מאמין שתיתן לך המון ולא יהיה לך כל קושי להתחבר אליה.
בברכה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il