ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

תפילה בציבור מול הפרעה לאישה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י אלול תשע"ו

תפילה בציבור מול הפרעה לאישה


הרב עזריה אריאל

שאלה:
שלום רב

התחלתי באחרונה לקום למניין בבוקר ,הבעיה היא שכאשר אני קם אישתי מתעוררת ולא מצליחה להירדם אחר כך והדבר גורם לה לעייפות כל היום ולהרגשה לא נעימה כל היום. מה עדיף תפילה בציבור או שמירה על שלום בית ויחסים טובים ביני לבין אישתי?

תשובה:
לשואל, שלום וברכה!
באופן כללי משפחה צריכה להתארגן כך שכל בני הבית יוכלו לקיים את מצוותיהם, ולא נכון לראות את קיום המצוות של האחד כהפרעה לחברו. שניכם אחראים על התפילה שלך במניין, כמו גם על המנוחה הראויה של שניכם.
לכן, אם זהו המניין היחיד שמתאפשר לך להתפלל בו, הבסיס הוא שהמשפחה צריכה להתארגן כך שתוכל לקום בזמן, גם אם זה אומר להקדים ללכת לישון, או למצוא פתרון טכני שיאפשר לך לקום בלי להעיר אותה (שעון מעורר עם אוזניות?). וכמובן, אם כדי להקדים לישון צריך שתיטול חלק יותר פעיל בעבודות הבית אזי עליך לעשות את כל מה שדרוש כדי לאפשר לאשתך מנוחה טובה.
אולם הניסוח של שאלתך, שמעמיד בכף המאזניים את שלום הבית והיחסים הטובים, רומז לכך שמעבר לבעיה האובייקטיבית של ההפרעה לאשתך, הבעיה נתפסת אצלכם כהתנגשות בין אינטרסים מנוגדים: אתה דואג "לעצמך" לתפילה במניין, על חשבון שנתה הטובה, שהיא "עניין שלה", והדבר גורם לכעס והפרת שלום הבית.
מדבריך "התחלתי באחרונה לקום למניין בבוקר" אני מבין שזהו שינוי בהרגלים שלכם עד כה, ואולי לכן זה נתפס כעניין פרטי שלך שבא על חשבונה.
אני מציע שתפנה לתלמיד חכם שמכיר אותך ותספר לו על הבעיה בהקשר הרחב של התהליך שאתה עובר, ואולי יש פה נקודה שורשית יותר שזקוקה להתייחסות.
בכל אופן, כל עוד מצב הדברים הוא שאשתך תופסת את העניין כחוסר התחשבות מצדך והדבר גורם לכעס, לענ"ד החשש מהפרת שלום הבית גובר על החובה להתפלל בציבור. שלום בית אינו פחות מהפסד כספי משמעותי, שדוחה את חובת התפילה בציבור (משנה ברורה סי' צ ס"ק כט), וכך ראיתי גם בספרים שונים.

בהצלחה וכל טוב!


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il