ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

לימוד תורה לפני מתן תורה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ד אדר תשע"ז

לימוד תורה לפני מתן תורה


הרב רפאל וסרטיל

שאלה:
שלום לכבוד הרב!
1.אשמח אם הרב יבאר לי (או ישלח אותי למקורות) את עניין לימוד התורה לפני מתן תורה. מה הם למדו ומהם קיימו (כי לפעמים ישנם קושיות על אבותינו בעניין מסוים ופעם אחת מתרצים שזה לא היה איסור כלל כי זה לפני שניתנה תורה ואחרים אומרים שאבותינו אפילו איסור דרבנן הקפידו כמו עירובי תבשילין- לכאורה סותר)? ומה ואיזה "ספרים" הביא קורח למשה רבינו שהקשה עליו מהם?

2.האם גזירות חז"ל (כמו שמא יטה, תולדות השמש אטו תולדות האור וכו’) האם זה תמיד היה (גם מעת קבלת התורה) או שזה רק בתקופת חז"ל?

תודה רבה!!!!

תשובה:
לשואל שלום,

1. על הפסוק "עקב אשר שמע אברהם בקולי וישמר משמרתי מצוותי חוקותי ותורותי" (בראשית כו, ה) אומר רש"י: "להביא תורה שבעל פה, הלכה למשה מסיני". הרמב"ן שם מבאר שהאבות קיימו את התורה רק בארץ ישראל. מהרא"י כתב שהאבות קיימו תורה רק בדברים שהגיעו לטעמם מעצמם. ובדברי דוד מובא, שאברהם אבינו קיבל על עצמו לקיים כל התורה כולה ולא ציוה את בניו אלא לעשות צדקה ומשפט. ניתן למצוא שיטות נוספות בדברי המפרשים, על כל פנים רבים מן המפרשים התאמצו להסביר סוגיות שונות מתוך נקודת מוצא שהאבות והשבטים הקפידו על קיום המצוות (ראה למשל מפרשי רש"י בראשית לז, לה).
בשל דרגתם העליונה של אבות האומה, הם הצליחו להגיע לרצון ה' מסברת ליבם. חז"ל אומרים על אברהם אבינו שכליותיו נעשו כשני כדים נובעים תורה, ללמדנו על מעלתו המופלאה.

2. תקנות חז"ל נתקנו בדורות מאוחרים יותר כדי להרחיק ממכשלה.

בברכה נאמנה


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il