ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

יחס למשפחה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב ניסן תשע"ז

יחס למשפחה


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
שלום כבוד הרב,
לאחרונה עשיתי עם עצמי חשבון נפש וגיליתי שיש המון מידות ודברים שעלי להתקדם ולהשתפר בהם.
למשל: אני כועסת הרבה על אח שלי הקטן (בן 17) ואין לי סבלנות אליו, אך מצד שני הוא מתנהג אלי בחוסר כבוד ולכן זה גורר את התגובה הזו מצידי. בנוסף, אמא שלי נוהגת להתערב בויכוחים בינינו בלי לשמוע בכלל אותי וישר להצדיק אותו ולכן הוא בטוח שההתנהגות שלו בסדר. אני יודעת שגם אני לפעמים לא מתנהגת אליו בסבלנות אבל מאוד קשה לי שאני מרגישה שהוא לא מכבד אותי ומתחצף אליי..
אני אני יכולה לפעול בנושא?
נושא נוסף זה הקשר ביני לבין אימי. אני מרגישה שאימי מאוד בקורתית כלפי מילדות, ומצד שני, היא כל הזמן אומרת שהיא רוצה שאשתף אותה יותר בחיים שלי. הסיבה שלא נוח לי לשתף אותה היא משום שאני כבר ביקורתית כלפי עצמי ועל כן הביקורות שלה לא תורמות לי אלא גורמות לי לא לרצות לשתף אותה בפעם הבאה . בדר"כ זה לא מרגיש לי כמו ביקורת בונה. יותר הערות ולפעמים עקיצות. חשבתי לדבר איתה על זה אבל אני מפחדת לפגוע בה ובכבודה ולכן איני יודעת איך להתנהל במצב זה.
הקשר הזה חשוב לשתינו ואני יודעת שהיא רוצה שהוא ישתנה..
אשמח לסיוע, תודב רבה מראש.

תשובה:
שלום רב
ניכר שיש בך טהרה ושפלות רוח. הנושא שאת יכולה להתקדם בו זה להפוך את השפלות רוח לענווה. מה ההבדל בין שתי התחושות? שפלות רוח נובעת מהשוואה בינך לבין מישהו אחר. את משווה האם את הטובה או האחר הוא טוב ממך. זו מעלה שאדם שמכיר את פגמיו מלמד זכות על האחרים ואומר לעצמו שבודאי לאחרים קשה ממנו בחייהם ולכן הוא מבין את הנפילות שלהם ואף מחשיב אותם כטובים ממנו. אולם מידה זו לפעמים יכולה לגרום לכך שאדם מחליש את כוחות החיים שלו בהדגשת יתר של החסרונות והפגמים שבו.
המידה האחרת היא מידת הענווה בה האדם כלל לא עוש חשבונות או משווה את עצמו לאחרים. אדם משתדל להיות עסוק במשימות ולא בהשוואות. כך האדם מצליח להשתחרר מחשובונות אישיים או מהרגשות שליליות בין כלפי אחרים ובין כלפי עצמו. אנו עסוקים כל הזמן במשימות ולא עסוקים בהשוואות.
בנוגע לסיפור שלך אם תובאי בצורה הנקייה והענינית בכדי להוסיף קשר וקרבה ותדברי על הרצון שלך להתקרב אולם קרבה שמדגישה ומאירה את הטוב שיש אחד בשני הדברים יפעלו.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il