ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

מעשר כספים ביתרת חובה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ד תשרי תשס"ג

מעשר כספים ביתרת חובה


הרב אליעזר מלמד

שאלה:
האם אדם שנמצא ביתרת חובה (OVER) בבנק חייב בהפרשת מעשר כספים? האם אפשר לשלם לטיפולי שניים (לילדים מעל גיל 6) מכספי מעשר? כנ"ל לשכר למוד לילדים שהם סטודנטים באוניברסיטה.

תשובה:
א. חיוב מעשר כספים אינו תלוי בשאלה אם יש לו יתרת חובה אלא בשאלה האם הוא עני או לא. אמנם יש אומרים שאסור להיות ביתרת חובה משום איסור ריבית.
ב.במצב גבולי שאדם קרוב להחשב עני, יש להחשיב טיפולי שיניים ממעשר. כשהמצב יותר טוב ואפשר לטפל בשיניים ולתת מעשר כספים, מצווה לתת מעשר כספים.
ג. שכר לימוד של סטודנטים באונברסיטה - אם המשפחה אינה עשירה, ואינם מבזבזים כסף על מותרות, ובלא עזרת ההורים לא יוכל ללמוד מקצוע ולהתפרנס, מותר לתת ממעשר כספים עבור הלימודים באונברסיטה. ואתן כמה דוגמאות למשפחות שאינן יכולות לעזור מכספי מעשר הכספים לילדיהם לצורך לימודים גבוהים, מפני שהן עשירות או שמבזבזות כסף על מותרות: למשל, אם יש לבן מכונית, אין לעזור לו מכספי מעשר כספים. וכן אם הוא גר בדירה יקרה יחסית, אין לעזור לו. כנ"ל משפחה שעורכת או מתכוונת לערוך חתונות יקרות. וכן משפחה שמסוגלת לעזור לילדיהם בכמה אלפי דולרים לצורך קניית דירה במקום שאינו זול מאוד, כמו בהתנחלויות או בפריפריה, אין להם להוציא את כספי המעשר על לימודי ילדיהם.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il