ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

תנועת עזרא לכתחילה או בדיעבד? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב תשרי תשס"ו

תנועת עזרא לכתחילה או בדיעבד?


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
האם תנועת עזרא היא האידיאל כמעורבת או שהאידיאל בעזרא הוא גם נפרד אבל זו הדרך שלנו לתקן כדי שיהיה נפרד, כי הרב מזכיר בהרבה תשובות בעניין שזו הדרך שלנו לתקן בצורה שהתנועה מעורבת שלא כמו אריאל שבחרו להם דרך אחרת נפרדת...האם זו כוונת הרב בדברים הללו?!

תשובה:
אנו לא בונים תנועה מעורבת לכתחילה. אולם במציאות החיים בהם אנו חלק מחברה מעורבת בין ברמה הכללית של חברה ישראלית ובין בבתים של הציבור הדתי הלאומי שמנהל חיים שהנהגות הצניעות הם לא בדרך של חברה נפרדת, כאן יש מקום להתאים גם את תנועת הנוער למציאות החברתית בא אנו נמצאים.
בציבור החרדי אני וודאי לא מציע לעשות תנועת נוער מעורבת. אולם בציבור שלנו יש מקום לכך. כפי שהזכרתי בתשובות קודמות יש דרכים רבות להדריך ציבור. לא נכון לומר שכל ההנהגות שיש בהם הפרדה הם תמיד טובות יותר מהנהגות שנהוגות בציבור הדתי לאומי. כדוגמא דיברנו על אירוח משפחה בשבת. האם ההנהגה שהנשים תשבנה בחדר נפרד טובה יותר מישיבה באותו חדר?!
הציבור שלנו ב"ה התקדם מאד בעניני צניעות. כחלק מכך זה גם בא לידי ביטוי בתנועות הנוער. אולם לדעתי יש נקודה שבה אם אנו נקח הנהגות יותר מחמירות שעניני צניעות יצא שכרנו בהפסדנו. לכן החכמה להתאים את ההנהגות למציאות שבה אנו נמצאים. זה מוגדר לכתחילה. גם אריאל זה לכתחילה וגם עזרא יכול להיות לכתחילה.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il