ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
עזרו לנו להמשיך בהפצת התורה. אנו עדיין רחוקים מאוד מהיעד!

עבודה שלא מתוגמלת כראוי | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ד אלול תשס"ז

עבודה שלא מתוגמלת כראוי


כולל דיינות פסגות

שאלה:
אני גרה בבניין, בו השכנים לא מרוצים מעבודת המנקה ומוכנים אף לשלחו לדרכו. כבר שנים שלא העלנו למנקה, את שכר עבודתו, מתוך תקווה שיעזוב, אך זה לא קורה. אני כבר שנים, מקדישה 3 פעמים בשבוע זמן ממושך בבוקר, בטרם לכתי לעבודה ועומדת צמוד למנקה, כדי לוודא שהוא ינקה. שכנים פונים אלי ואומרים לי איפה יש להקפיד לנקות.

לפני שנים, אמרו שכדאי לי שאצמד למנקה והם יראו כיצד לתגמל אותי, אך לא עשו זאת. האם זה בסדר כי השכנים נהנים, תודות לי, מנקיון טוב יותר, כאשר שכר עבודתו של המנקה לא עולה כבר שנים, האם הם לא אמורים לתגמל אותי על הזמן הרב , שאני מקדישה לנקיון?

תשובה:
לפי שאלתך אמרו לך לעבוד ושיתגמלו אותך. מצב זה אינו גרוע משכירת פועל, שההתחייבות נעשית בדיבור, ואחר העבודה המעסיק חייב לשלם כפי שסוכם בדיבור מראש.

ולכן, אם האומר היה מוועד הבית המוסמך לשכור מנכים לחדר המדרגות, אמירתו מחייבת וחייבים לתגמל מקופת וועד הבית. כיוון שלא סוכם מראש גובה התשלום יש צורך להגיע להסכמה בזה.

גם אם עבר זמן רב מאז שהתחלת במלאכתך, אין זה מוכיח שמחלת על שכרך (מעין זה ברא"ש ב"ק פרק ג' סימן טו-טז).
אלא שאם את יודעת בעצמך שעבדת שלא על מנת לקבל שכר, אין הם חייבים לשלם לך. וכן אם אכן מחלת בליבך על התשלום אין את יכולה לדרוש את כספך (במחילה בלב יש מחלוקת בין האחרונים, והמוציא מחברו עליו הראיה, ויש לעיין אם את יכולה לתפוס מהדמים שאת אמורה לשלם לוועד הבית).

הרב אברהם זרביב.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il