ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

חייו של המהרש"ם | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ח טבת תשע"ד

חייו של המהרש"ם


הרב רפאל וסרטיל

שאלה:
שלום כבוד הרב,
רציתי קצת פרטים על המהרש"ם
האם היה חסיד ושל מה
קצת על חייו ודרכו ביהדות
הויקיפדיה לא מפורטת

תשובה:
לשואל שלום,

רבי שלום מרדכי הכהן שבדרון, המהרש"ם, נולד בשנת ה"א תקצ"ה (1835) באזור גליציה שבפולין ושם נפטר בשנת תרע"א (1911). הוא נחשב לגדול הדור בהלכה. שמו התפרסם בכל קהילות ישראל באירופה ובאמריקה, ואליו פנו רבים בשאלות להכרעתו הבלעדית. בקיאותו הגדולה בכל ספרות הש"ס והפוסקים באה לידי ביטוי בדיוניו בבעיות השעה, אשר הובאו בפניו. ענייני טכנולוגיה ותעשיה מודרנית מצויים ומתוארים בתשובותיו הרבות. לאחר פטירתו של ר' יצחק אלחנן ספקטור מקובנה נחשב המהרש"ם פוסק הדור.
הוא נולד בכפר סמוך לזלוטשוב. בצעירותו היה מחסידיו של רבי שלום רוקח מבעלזא, והיה גם אצל רבי מאיר מפרמישלאן. לאחר מכן החל לנסוע לרבי מצ'ורטקוב והיה לחסידו. קיבל סמיכה להוראה בגיל צעיר מאוד, והתחתן בגיל 16.
נחשב לאחת הסמכויות התורניות הגבוהות ביותר בגליציה, ומכל רחבי אירופה נשלחו אליו שאלות הלכתיות, ואפילו גדולי הפוסקים כמו החפץ חיים התייעצו עמו בשאלותיהם. מסופר כי כאשר היו מתפעלים מידיעותיו המופלגות היה מצטנע באומרו שכל מי שחוזר כמה מאות פעמים על דבר זוכר אותו לפרטי פרטים.
כיהן ברבנות בפוטוק-זלוטי (תרכ"ז-תרל"א), אחר כך ביאזלוביץ וכעבור שבע שנים מונה לאב"ד בקהילת בוצ'אץ'. בשנת תרמ"א התקבל לרבנות ברז'אן כמחליפו של רבי יצחק יהודה שמלקיש. בברז'אן כיהן ברבנות עד יום מותו.
אחת מבנותיו נישאה לרב שלום רובינשטיין אב"ד לאנשי, מצאצאי רבי פינחס מקוריץ.
חיבר עשרות חיבורים בהם: שו"ת מהרש"ם (ששה כרכים עם למעלה מאלפיים ושלוש מאות תשובות), "דעת תורה" - חיבור גדול בכמה כרכים על שולחן ערוך יורה דעה, "גילוי דעת" - על סימנים סא-סט ביורה דעה ועל הלכות טרפות, שו"ת דרכי שלום - על כללי הש"ס והפוסקים, "משפט שלום" על שולחן ערוך חושן משפט ו"תכלת מרדכי" על התורה ודרשות.

בברכה נאמנה


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il