ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מה עדיף? תפילת יחיד בשפתיים מלאות או תפילה בציבור עם דילוגים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"א אדר ב' תשע"ו

מה עדיף? תפילת יחיד בשפתיים מלאות או תפילה בציבור עם דילוגים


הרב בניהו שרגא

שאלה:
בבית כנסת שאני מתפלל ובעוד רבים אחרים, החזנים טסים עם התפילה ומדלגים על שורות שלמות וכל תפילת שחרית אורכת 25 דקות... לדוגמא החזן מתחיל ברוך שאמר ושותק ותוך 3 שניות הוא חותם "מלך מהולל בתישבחות".. ואני ממלמל בשיא המהירות בשפתיים ועוד לא הגעתי לחצי הברכה ב-3 שניות. כנ"ל "אשרי יושבי ביתך" ותוך 3 עד 5 שניות מגיע ל-"ואנחנו נברך ה’ מעתה ועד עולם הללויה.... כנ"ל ברוך אתה" ותוך כמה שניות מגיע ל"יוצר המאורות" ותפילת שמע אחרי כמה שניות: ה’ אלוקיכם אמת".. ואני עוד לא הגעתי לציצית למרות שאני ממלמל בשפתיים בשיא המהירות. ככה עד סוף התפילה. הכל. גם לא מחכים בתפילת העמידה למי שלא סיים... פשוט אין מצב שאותם שליחי ציבור ממלמלים לעצמם הכל בשפתיים כי אני קורא בשפתיים בשיא המהירות. הם פשוט מדלגים או קוראים בלב או רק מסתכלים. גם כשהערתי להם שהם גם מחטיאים אותי ואת הרבים זה לא עוזר. כשפניתי לרב, אמר לי ש"ככה נהוג בקהילות אשכנז"... וזה נכון לגבי כל בתי כנסת יוצאי אשכנז שביקרתי. אני בעל תשובה וגם ממוצא אשכנזי מצד אבי. זה לא משנה איזה בית כנסת ואיזה נוסח, פשוט היכן שאני גר כעת יש רק אשכנזי. זה עצוב מאוד לדעתי וזה לא ניראה לי. חוסר יראת שמיים והחטאת הרבים. זילזול בבית הכנסת ובתפילה ובבורא עולם וסוג של השפעה מהרפורמים לדעתי. ואיך השם יתברך ישמע אותנו ברצינות? אם אנחנו לא רציניים בתפילה?
מה עושים? ממשיכים להתפלל איתם בציבור או שמתפללים יחיד?? תודה.

תשובה:
שלום וברכה,

אשריך שאתה רוצה להקפיד שתפילתך תהיה בהירה וזכה.

אכן מעלת התפילה גדולה היא עד למאוד.

הגמ' אומרת שמבחינה מסוימת גדולה התפילה יותר מהקרבת קרבן [ברכות לב:].
תפילה הנאמרת בהבנת המילים וללא בליעתם, בוודאי מתקבלת ופועלת יותר.

אמנם גם תפילת ציבור כוחה רב עד מאוד.

מובא בגמ' ש'עת רצון' חל בשעת תפילת הציבור ושאין ה' מואס בתפילתם של הרבים [ברכות ח.] .

לכן כדאי להתפלל עם הציבור ולהנות מכוח תפילתם.
את עניין הקצב אפשר לפתור ע''י הגעה מוקדמת והתחלת התפילה לבד באופן שתתחיל תפילת העמידה ביחד עם הציבור. את המשך התפילה [תחנון ו'אשרי' וכו'] אפשר לומר בקצב שלך עם עצירות לעניית 'אמן'.

בכך אפשר גם להרויח את עניין המקדימים לתפילה שבזכותם השכינה שורה.

רווח נוסף שאפשר לרשום פה קשור ללימוד זכות על הציבור. מבין מכלול המתפללים יש שממהרים לעבודתם או למשפחותיהם, יש בעלי קושי בקשב וריכוז ,יש בעלי יכולת דיבור וקריאה מהירה ללא פגיעה בשלמות המילים. בכל מקרה ,לא מוטל עלינו להשגיח ולשפוט את האחרים.

בהצלחה רבה
ואשריך על דבקותך בעבודת הלב זו היא תפילה.


השאלה "תפילה בציבור" נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il