ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

בעל הסולם | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י אדר ב' תשע"ו

בעל הסולם


הרב יצחק בן יוסף

שאלה:
שלום לכבוד הרב: אלו ציטוטים מספריו של הרב האשלג זצ"ל
"אמנם זה האיש האלוקי, רבנו יצחק לוריא ז"ל, טרח ומצא בעדנו מלוא מידתו, הגדיל הפליא על קודמיו, ואם היה לי לשון מדברת גדולות הייתי משבח אותו יום שנגלה חכמת חכמתו, כמעט כיום אשר ניתנה תורה לישראל. אין די מילה בשיעור פעולתו הקדושה בעדנו, כי היו דלתי ההשגה נעולים בדלתיים ובריח, ובא ופתחם אלינו... והנך מוצא בן ל"ח [38] שנה, הכריע בחכמתו הקדושה לכל קודמיו, עד הגאונים ועד בכלל. וכל ישישי ארץ, אבירי הרועים, חברים ותלמידים, של החכם האלוקי הרמ"ק ז"ל, קמו עמדו לפניו, כתלמידים לפני הרב, וכן כל חכמי הדורות, אחריהם, עד היום הזה, איש מהם לא נעדר, משכו ידיהם מכל הספרים והחיבורים שקדמוהו, הן קבלת הרמ"ק, והן קבלת הראשונים וקבלת הגאונים, זכר כולם לברכה, וכל חיי רוחם הדביקו בחכמתו הקדושהבייחוד" .
בעל הסולם, הקדמה לספר פנים מאירות ומסבירות, ח ) ’(


ותדע נאמנה, שעדיין לא היה מזמן האר"י ז"ל, עד היום הזה, מי שיבין שיטת האר"י ז"ל על שורשו, כי היה ביותר קל להשיג מח גדול וקדוש פי שניים ממש מהאר"י ז"ל, מאשר להבין את שיטתו, ששלטו בו ידיים רבות, מבעל השמועה והכותב הראשון, עד המסדרים האחרונים, בו בעת שעוד לא השיגו הדברים על מכנם בשרשם העליון, שכ"א היפך ובלבל בדברים.
והנה ברצון עליון ית’, זכיתי לעיבור נשמת האר"י ז"ל, לא מפני מעשיי הטובים, אלא ברצון עליון, שנשגב גם ממני עצמי, למה נבחרתי אנוכי לנשמה נפלאה זו, שלא זכה בה אדם מעת פטירתו עד היום. ולא אוכל להאריך בעניין זה, מפני שאין דרכי בזה לדבר בנפלאות.
בעל הסולם, אגרת ל"ט


השאלה שלי היא ככה: איך מתייחסים לכיתובים האלו של בעל הסולם ? ואם כך הדבר אז למה עדיין לא מגדילים מעלתו בקרב הדת היהודית ובכל ישבות ובתי הכנסת בארץ, למשל עוד לא נתקלתי בשום בית כנסת (מאלו שאני הייתי כמובן) בספרו "תלמוד עשר הספירות" כן יש הרבה ספרים אחרים כמו: "התניא" "ליקוטי מוהרן" "זוהר") ....האמת שכן נתקלתי ב"זוהר עם פרוש הסולם" אבל"תלמוד עשר ספירות" הוא ספר הרבה יותר קל להבנה מהזוהר ובכלל יש עוד הרבה ספרים של בעל הסולם, למה לא מגדילים את מעלתו,משנתו,ותורתו?(באמת שאף רב לא מזכיר שמו אפילו)
וברשותך שאלה אישית: אני בעל עסק ועובד עם נשים (מספרה שמתמחה בפתרונות לבעייות שיער כמו:התקרחות ,דלילות שיער,תוספות שיער ,פאות, החלקות ,ועוד..) עיקר הפרנסה שלי הוא מקהל של נשים ואני בחור דתי , אני תמיד עם כיפה חוץ מבעבודה שלי כי זה נותן לי הרגשה של אי נוחות, השאלה היא עם אני טועה בדבר ועדיף שאלך עם כיפה גם במקום עבודתי?
תודה מראש ,ובשורות טובות


תשובה:
הלימוד הבסיסי חייב להישמר בש"ס ובפוסקים,
ומי שמילא כרסו יכול לעסוק בדברי קבלה.
ישנם שלבים בלימוד, לקרוא זוהר זה לא ללמוד זוהר.

ללכת תמיד עם כיפה וציצית, אי אפשר לוותר עליהם.

השאלה "המשך לשאלתי" נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il