ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

פתיחת חנויות בחול המועד | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"א אדר ב' תשע"ו

פתיחת חנויות בחול המועד


הרב יצחק בן יוסף

שאלה:
לרב שלום,
ראיתי בשולחן ערוך שיש איסור פתיחת חנויות בחול המועד. ויש פעמים שמותר. האם מותר למכור בהתכנסות ציבורית?

תשובה:
א. מלאכה בחול המועד – יש איסור מלאכה בחול המועד, מפני שגם עליו נאמר "מקראי קודש". יש פוסקים הסוברים שאיסור מלאכה בחול המועד הוא מהתורה, יש שסברו שהאיסור מדרבנן (רמב"ם, הגר"ע יוסף זצ"ל), וישנה דעה שלישית שהאיסור מהתורה אך ניתנה ביד חכמים הרשות להתיר את הנצרך בחול המועד (משנ"ב).
ב. אמנם סחורה כשלעצמה אינה מלאכה, אך גם היא אסורה מפני הטעמים הבאים: 1. איסור טרחה בחול המועד; 2. מניעת שמחה ביום טוב - אם יפסיד ויקנה ביוקר; 3. גזירה שמא יכתוב; 4. מעשה חולין.
האיסור על פתיחת חנויות ובתי עסק כולל גם איסור קנייה בהם בחול המועד.
יש חנויות יוצאות דופן שמותר לפתוח כרגיל או לפחות באופן חלקי: חנויות לממכר מזון – מותר לפתוח כרגיל; במצב שהאדם ירוויח רווח יוצא דופן שלא ישיג לאחר המועד – כגון בגלל ירידים או הגעת תיירים וכדומה – מותר למכור כרגיל; אם ייגרם לו הפסד ממוני, שאם לא ימכור יפסיד מהקרן, מותר. וכן הדין בשכיר שמאוים בפיטורין אם לא יגיע לעבודה בימים אלו.
יש חנויות שמותר לפותחן בצנעה כמו חנויות מתנות, צעצועים ופרחים. במקרה זה ייפתחו חלק מהדלתות, או בחלק מהשעות ויתלו שלט המודיע על פתיחת בית העסק בשעות מצומצמות בימים אלו.
פעולות בנקאיות – הלוואות, הפקדת שיקים וכדומה, יש לעשות לפני החג. תשלומי חשבונות – חשמל, מים וכדומה יש לשלם לפני החג. אם התאריך האחרון לתשלום מגיע בחול המועד וטרם שילם, ישאל תלמיד חכם.
לסיכום: ימי חול המועד אלו ימים שבהם אנשים פנויים מעיסוקם, אך אינם זמן לקיים בו מסחר שלא לצורך, ואסור לטרוח בימים אלו. ישנם דברים המותרים, וטוב להתייעץ עם רב מורה הלכות, כי פרטי הדינים הם רבים ואינו דומה מקרה למשנהו.


השאלה "מסחר בחול המועד" נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il