ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
בית המדרש

קריאה לאחדות

ביום לוייתו של יצחק רבין.
מוקדש לעלוי נשמת
הרב מרדכי צמח בן מזל
לחץ להקדשת שיעור זה
בשעה קשה זו לישראל, הנני מוצא צורך לשוב על דברי, כי יש לאמץ את קריאתו של מרן הרב מרדכי אליהו שליט"א, להקים כעת, ממשלת אחדות-לאומית. ויתירה מכך, צריך להקים פורום של אישי ציבור שמייצגים את כל חלקי העם, פורום שישב ויבחן, כיצד ניתן לשמור על העם, שלא ייקרע לגזרים חס-ושלום. אם השמאל יאשים את הימין, והימין יאשים את השמאל, באחריות על רציחתו של ראש-הממשלה, בדרך זו של האשמות הדדיות לא ניתן לתקן דבר. בהאשמות הדדיות ניתן רק להעמיק את הקרע הנורא, שהולך ונפער בעם באחרונה, והוא, שהביא למעשה הנורא הזה. היסודות הבסיסיים, ששמרו תמיד על אחדות האומה, נתערערו. יש בקיעים באחדות הגורל, ובאחוה הלאומית. התרופפה ההכרה שכולנו שייכים לעם מיוחד, שיש לו גורל מיוחד, שונה ונבדל מכל עם ולשון, לטוב ולמוטב.
על-כן, עלינו לשמור מכל משמר על היחד הזה. ושמירת האחדות מחייבת התחשבות הדדית. בכל דבר מהותי ושורשי, יש לפעול רק מתוך הסכמה רחבה, רק מתוך קונסנזוס לאומי רחב. עלינו לשמור על מערכת יחסים בריאה בין שומרי מצוות, לשאינם שומרי מצוות. עלינו לשמור על האפשרות של חיים בצוותא, על-מנת שנוכל להמשיך לחיות כעם אחד. לדאבון לב, גם ההבנה המסויימת בין דתיים לחלוניים, שעליה שמרנו שנים רבות, גם היא בטלה באחרונה. המירקם העדין של היחסים בין דתיים וחילוניים, נפגע פגיעה קשה, וזאת צריך לתקן. עלינו לשמור על בסיס משותף רחב, בין הימין לשמאל. בשאיפה לארץ-ישראל, שהיא היתה יסוד הרעיון הציוני - לשוב למולדתנו, ולנחלת אבותינו, נוצר קרע נורא, שמאיים על שלמות העם. אין דרך לעצור את ההתדרדרות, אלא על-ידי שישבו יחד כל חלקי העם, - דתיים וחילוניים, ימניים ושמאלניים, - ויגיעו להסכמה על דרך, דרך שתשמור על היחד היהודי. ומתוך הבנה, שלמען היחד הזה, צריך כל אחד לתרום את חלקו.
כל צעד גורלי לעם, של שלום או מלחמה, כל חוק-יסוד שנוגע ביסודות האומה, כל אלו יוכרעו רק בהסכמה לאומית רחבה. זוהי הדרך היחידה, לשמור על אחדות העם. הִדבְרוּת והסכמה, שהולכים ביחד, ושלא יכפה האחד את חבירו בתורו ללכת בדרכו. עלינו לחזור וליישם את הכלל ש"כל ישראל ערבין זה לזה".
מה ניתן לעשות על-מנת שקריאה זו לאחדות, על-מנת שקריאה זו שישבו בצוותא מנהיגי ישראל מכל הצדדים, לא רק המנהיגים הפוליטיים, אלא גם המנהיגים הרוחניים, שישבו וידונו בדרכים לשמור שלא נִקָרע לגזרים, שקריאה זו לא תהיה כקול קורא במדבר? אנחנו לא נדע מה נעשה. הננו מושיטים יד, ומתפללים, שתהיה הֵעָנות מכל הצדדים. לתקשורת יש חלק בכל מה שמתהוה. מי יתן ותפסיק ללבות את אש המחלוקת, ותפסיק להרבות שנאה, במישרין ובעקיפין, ובִמקום זה תרבה אהבה ואחדות בישראל. "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל".
עוד בנושא שונות

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il