ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

השחרור והאתגרים שבאים עמו

בית מדרש פרשת השבוע חומש שמות בא Bookmark and Share This Shiur in English
גירסת הדפסה
שלח לחבר

תשע"א

השחרור והאתגרים שבאים עמו


נערך על ידי הרב

מוקדש לרפואת
חנן בן שלומית

אנשים שמשתחררים מעבדות, או מכל סוג אחר של מעצר, בדרך כלל מגלים שההסתגלות לחופש יכולה להיות קשה אם לא בעייתית. לעתים קרובות הבעת פניהם של אנשים שהשתחררו זה עתה מעידה על בלבול, על הלם, במקום לבטא את השמחה הצרופה שהיינו מצפים לראות. חוויות כואבות ומצערות מהעבר אינן נשכחות בקלות או מעובדות ומאוחסנות בתת מודע בלבד.
מסיבה זו, כשיציאת מצרים מתרחשת סוף-סוף בפרשת השבוע, בני ישראל עוזבים ב"יד רמה", אבל ברוח חלשה. הם עתידים להתייאש כשפרעה ירדוף אחריהם אל חופי ים סוף, וגם בכל 40 שנות מסעותיהם במדבר סיני הם עומדים שוב ושוב על סף חזרה לשעבוד שבו היו מורגלים במצרים ונטישת המשימה המיוחדת שקיבלו על עצמם.
גם בדור האחרון של העם היהודי רבים מניצולי השואה התמודדו עם אתגרים עצומים אחרי ששוחררו מעריצות הנאצים. ההסתגלות של רובם לחופש והיכולת שלהם לבנות את חייהם מחדש מעידה על העמידות והגדולה של הרוח היהודית. אולם המסע חזרה לנורמאליות ולחברה חופשית איננו מסע קל. לבני ישראל שיצאו ממצרים נדרשו ארבעים שנה ודור חדש כדי שהעם הזה יהיה מוכן לקחת על עצמו את המשימה של בניית חברה יהודית חופשית בארץ משלו ובמדינה ריבונית משלו. אפשר לומר, כפראפרזה על הפתגם האמריקני הידוע, שאפשר להוציא את היהודי מהגלות והשעבוד, אבל הרבה יותר קשה להוציא את המנטאליות של הגלות והשעבוד מהיהודי.
התורה מראה לנו בברור שהקב"ה מסוגל להציל אותנו משעבוד ומהשמדה. החל ביציאת מצרים ובכל הדורות שבאו אחריה, הקב"ה עשה לנו נסים ומעשים מופלאים לא פעם ולא פעמיים. אך עולה בברור מהתורה גם שלאחר שהנס קרה וניצלנו, הקב"ה מבקש שאנחנו נתפוס את הפיקוד ונשלים את המשימה בעצמנו. הוא מספק לנו את המזון והמים, את מה שהגוף צריך כדי להתקיים, וגם מנהיגות רוחנית ומעשית, אבל מה שאנחנו עושים עם הדברים האלה תלוי רק בנו. אנחנו למדים ש"בשוב ה' את שיבת ציון היינו כחולמים". אדם שחולם נמצא במצב קיום מבולבל. אבל ברגע שאנחנו מתעוררים, אנחנו מצווים לפעול, לבנות ולהשיג, להיות נועזים ואמיצים ולקוות לטוב.
הרב מפוניבז', הרב שלמה יוסף כהנמן זצ"ל, אמר לי פעמים רבות: "אני בעל חלומות, אבל אני לא מרשה לעצמי לישון". יציאת מצרים איננה סוף הסיפור של בני ישראל ומשה. היא רק ראשיתו, מפני שחירות היא אתגר מתמיד, רווי קשיים, סרבנים ורואי שחורות. הקב"ה הוציא אותנו ממצרים בכוח מפני שאחרת היינו נשארים שם - וכך אנחנו גם אומרים בכל שנה בהגדה של פסח. אבל אחר שיצאנו, השאר כבר היה תלוי בנו. זה נכון לגבי מצב היהודים גם בעולם של ימינו.
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זאת שוב