בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • וירא
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל וארץ ישראל

נעמוד בניסיון

עשר נסיונות נתנסה אברהם, ועמד בכולם; נסיונות נאמני ארץ ישראל.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

תשס"ד
2 דק' קריאה
עשרה ניסיונות נתנסה אברהם אבינו ועמד בכולם. ומעשה אבות סימן לבנים. גם אותנו מנסה הקב"ה בניסיונות לא קלים. הקב"ה בחן את נאמנותו של אברהם אבינו לארץ-ישראל: "ויהי רעב בארץ", אחר-כך מלחמה עם ארבעה המלכים ואחר-כך עקידת יצחק, עשרה ניסיונות.

גם אותנו מנסה הקב"ה. הוא בוחן את כוח עמידתנו ואת מידת נאמנותנו לארץ ישראל ארץ הקודש ארץ ד'.
"ד' צדיק יבחן". ופירשו חכמים פסוק זה, שאין הקב"ה מנסה אלא את אלו שיוכלו לעמוד במבחן, אלו הצדיקים. כמו שהקדר המוכר קדרות, כשהוא רוצה להראות שהקדרות שלו חזקות ואינן נשברות, הוא מכה עליהם, אבל הוא בוחר להכות רק את הקדרות החזקות שיכולות לעמוד במכות ולא להישבר. כך הקב"ה בוחן את הצדיקים שיכולים לעמוד במבחן.
בתקופה האחרונה הקב"ה מעמיד אותנו בניסיונות חוזרים ונשנים לבחון את דבקותנו במצוה הגדולה של ישוב ארץ-ישראל השקולה ככל התורה כולה. מבחן האינתיפאדה ואחר-כך מבחן הסכם אוסלו של ממשלת המיעוט.

עוד לפני המלחמה האחרונה, בעת כהונת ממשלת נתניהו היה הניסיון הקשה ביותר כאשר העמידו אותנו, אנשי יש"ע נאמני ארץ-ישראל, כאילו אנחנו מיעוט קיצוני אלים, בלתי מתפשר, לא מוסרי. וגם אלו שהיו אתנו יחד במאבק נגד הסכמי אוסלו פרשו ממנו והתרחקו מאתנו פן ידבק גם בהם הדימוי של "הימין הקיצוני". זהו ניסיון קשה מאד כי אוהבים אנו את עמנו ומאוחדים אתו בכל נפשנו. אהבת הארץ שלנו לא רק שלא ממעטת את אהבת העם אלא מרבה אותה, ומדביקים לנו תווית הפוכה לגמרי ממה שאנחנו.
והנה עתה המלחמה הקשה. אמנם שום קושי גדול כזה או אחר לא ישבור אותנו. אנחנו נעמוד בו, נמשיך לאהוב את כל חלקי עמנו ונמשיך לאהוב את כל חלקי ארצנו. לא נזוז מעמדתנו בהתנגדותנו לכל מסירה של איזה חלק מארץ-ישראל לזרים. אנחנו מוכנים לסבול את כל ההשמצות וכל הגינויים ונמשיך לדבוק באחיזתנו בארץ ד'. אנו עושים זאת באמונה כי זה רצונו יתברך.

אין שמחה בשמים כשמחה זו שהקב"ה רואה את בניו לא נכנעים ולא נסוגים. והמעטים הללו העומדים בניסיון מלמדים על הכלל כולו, ומגלים את התכונה העמוקה הכנוסה בלבבות כל ישראל. אלא שאצל הרוב היא עדיין נסתרת בפנימיות הלב, ומכוסה בכיסויים רבים.
אך אלו היחידים המיוחדים, הם מגלים את המעלה הכללית של כל ישראל ודבקותם בארץ מולדתם ארץ ד'. אלה מייצגים את העם כולו בעמידה בניסיון, מזכים את כל העם, ומקרבים את הגאולה העומדת אחר כותלנו.

חזקו ואמצו בניו של אברהם אבינו הממשיכים את דרכו.
"כי קרובה ישועתי לבוא וצדקתי להגלות".

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il