בית המדרש

  • שבת ומועדים
  • חנוכה בראי דורנו
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

ר' אברהם בן דוד

לקחי ימי חנוכה

אויבי ישראל היוונים רצו לעקור את האמונה מעם ישראל. הם רצו שנכתוב על קרן השור שאין לנו חלק באלקי ישראל ח"ו. הרבה יהודים התייאשו ונפלו, אך קמו גם מתנגדים אמיצים וחוללו מהפכה רוחנית.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

כ"ה כסלו תשנ"ח
2 דק' קריאה
ימי החנוכה הם ימים של הלל והודאה על הניסים ועל הנפלאות שעשה ה' לאבותינו בימים ההם בזמן הזה. אלו הם גם ימי התבוננות ולימוד מאותם מאורעות גדולים בימים ההם, כיצד התגברו ישראל עם המשבר הקשה שפקד אותם.
אויבי ישראל היוונים רצו לעקור את האמונה מעם ישראל. הם רצו שנכתוב על קרן השור שאין לנו חלק באלקי ישראל ח"ו. הלחץ של היוונים הלך וגבר עד שהיה בלתי נסבל. רוב עם ישראל לא יכול היה לעמוד בלחץ. כח ההתנגדות הלך ונחלש. על רבים החלו להימאס המאבקים הארוכים על שמירת האמונה, היהודית. רבים בעם לא יכלו לסבול יותר את השנאה של הגויים אלינו בשל אמונתנו המיוחדת. העם לא יכול היה לעמוד בבדידות ובעוינות ובמלחמות ובקרבנות הנגרמים בשל היותנו עם שונה מכל העמים. הם אמרו, הלעולם נאכל חרב? די למלחמות, די לשפיכות הדמים, די להסתגרות. נהיה ככל העמים, ונפסיק להיות שונים ושנואים. הם אמרו, קדושת החיים עדיפה וקודמת לאמונה ולמנהגים העתיקים.

אף קמו משוררי שלום ואחווה. קמו אידיאולוגים שהחלו לעקור מתוכם כל דבר שמיחד אותנו ומבדיל אותנו מאחרים. ביטלו את השבת, את המילה, והחלו להתמסר לאלילי יוון ולתרבות היוונית. כן לחמו בכל דבר שיש בו ריח של יהדות.
חלק מן העם כבר חש קרבה אל הגויים יותר מאשר אל אחיו היהודים שעדיין דבקו בתורה ומצוותיה. הם מצאו שפה משותפת עם הגויים, ולא יכלו לסבול את בני עמם הפנאטיים המקלקלים להם את התקווה הגדולה, את חלום השלום והפיוס, את החלום של "מזרח תיכון חדש".

היו אמנם כאלו שהזהירו מסכנת ההתבוללות, אבל דבריהם לא נשמעו. הם היו המיעוט וגם הם היו מפורדים בתוכם. כל חוג דתי פסל את חברו והעם היה קרוע ושסוע. היוונים ניצלו זאת ולחצו עלינו וכפו עלינו לעזוב את אמונתנו.
עד שקם זקן אחד אמיץ מלא רוח של אמונה ומסירות-נפש והרים את דגל האמונה וקרא "מי לה' אלי". "מי כמוך באלים ה'". הוא איחד את הכוחות הרוחניים המפורדים ועורר את הניצוץ הפנימי שהיה קיים בלבבות אך היה מכוסה.
רוח של תשובה וגבורה אחזה בעם, ועם ישראל קם ושיחרר את ארצו, וחזרה המלכות לישראל מאתיים שנה. עם ישראל טיהר את בית-המקדש וחזר לבריאותו הרוחנית ולעבודת ה', קיום התורה ומצוותיה. גיבור אחד מאמין גדול עשה כל זאת בעזרת ה'.

זה הלימוד שאנו לומדים מאותם ימים: תתכן מהפכה רוחנית בזמן קצר, ואיש אחד יכול להיות המתחיל והמעורר.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il