בית המדרש

  • הלכה מחשבה ומוסר
  • נסיונות, קשיים והתמודדויות
לחץ להקדשת שיעור זה

כישלונות

undefined

הרב דב בערל וויין

תשע"ג
3 דק' קריאה
ההיסטוריה מספרת לנו על כוחות גדולים, רעיונות נשגבים, אמונות עזות וחברות חדשניות שעל אף שהם מצליחים לזמן-מה, אפילו למשך כמה מאות שנים, בסופו של דבר מתגלים ככישלונות אדירים. במאה העשרים היינו עדים לכישלון הקולוסאלי של הפאשיזם והקומוניזם, דוגמה לתרופת פלא חברתית שבסופו של דבר קרסה בגלל אידיאלים כוזבים וחוסר כשירות דוגמטית.
גם כאשר הכישלונות ניכרים לעין כול, המאמינים האמיתיים לעולם אינם חדלים מלתמוך באלילי השקר שלהם. זאת אחת התכונות המעוותות של טבע האדם, לעולם לא להודות בטעות ולא משנה כמה היא ברורה וניכרת לעין. כאן, בישראל, אפשר למצוא לזה דוגמה בכישלון הבולט והמוחץ של הסכמי אוסלו שבעשרים השנים שחלפו הביאו רק צער ומוות לכל הצדדים הנוגעים בדבר.
עם זאת, חסידי ההסכם ממשיכים להגן עליו ומנסים להאריך את חייו כאילו באמת יוכל להביא שלום ולפתור את הסכסוך הקשה שבו מדינת ישראל נמצאת מאז היווסדה. קשה להודות בכישלון, והנשיא שלנו בוודאי לא יחזיר את פרס הנובל שקיבל ויאמר שהוא טעה - ולא פעם - טעות קטלנית.
אך הכישלונות גובים מחיר, בסופו של דבר, וההיסטוריה לא מאפשרת להתעלם מהם לנצח. די להתבונן בבעיות הכלכליות שפוקדות את אירופה ישירות ואת העולם בכלל בגלל הבלגן האימננטי של הסדרי המטבע באזור האירו. קפריסין ויוון מסוגלות להפיל את צרפת ואפילו את גרמניה. אך איש עוד לא מוכן להודות בכישלון.
הכוח החברתי והפוליטי העיקרי במאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 בחברה המערבית היה הלאומיות והאימפריאליזם. כל אומה הייתה צריכה להוכיח את גדולתה ולשמור על מקומה הנעלה גם על חשבון אומות ותרבויות אחרות. המלחמה הייתה אמצעי מקובל להשגת המטרה הזאת.
בניית אומה הייתה הלהיט, והאיחוד שכפה ביסמרק על גרמניה תחת שלטון פרוסיה הוליד את האסונות של מלחמות העולם הראשונה והשנייה. האליל הכושל של הלאומיות הביא לחברה שאחרי מלחמת העולם השנייה - אליל חדש של שיתוף פעולה בין-לאומי, הגדרה העצמית והמנטרה של זכויות האדם. מכאן צמח גם הטרנד הפוסט-ציוני שכל כך פופולרי היום במגזרים רבים של העולם היהודי.
כבר לא אופנתי לעסוק בבניית אומה, ופטריוטיות ונאמנות אינן נחשבות עוד לתכונות טובות, כמובן. על ציונות חילונית שהקיאה מקרבה את האל ואת המסורת היהודית נגזר כישלון מראשית דרכה. ההתחדשות של לימוד התורה וקיום המצוות בישראל של ימינו היא הערובה לכך שהלאומיות החילונית הכושלת הזאת לא תביא את המדינה לכישלון. היצמדות לחילוניות ולתפיסה בינלאומית בכל מחיר רק תוכיח את כישלון האידיאלים האלה כאשר מיישמים אותם על מדינת ישראל ועל העם היהודי.
כל הכישלונות שהוזכרו כאן עסקו בחברות וברעיונות שבעצם הפנו עורף לאמונה הדתית. אך גם לעולם הדתי הגלובאלי היו די והותר כישלונות משלו. הרקורד של הנצרות וגם של האסלאם בתיקון העולם בהחלט עגום. הדעיכה המתמדת של הנצרות ושל השפעתה בחלק גדול מהעולם, בייחוד באירופה, פשוט מדהימה. עם זאת, במקום לטפל במה שקורה בתחומה, הנצרות עדיין משקיעה הרבה הון ומרץ בניסיונות להביא אנשים חדשים לאמונתה.
גם באזור שלנו, כאן בירושלים, בונים מרכז מיסיונרי שמטרתו לנצר יהודים. אפשר היה לצפות שעכשיו, אחרי אלפיים שנה, כישלון המאמץ הזה ישכנע את הנוצרים להשקיע את עושרם ומאמציהם בפרויקטים נאצלים ומועילים יותר, כפי שקבוצות נוצריות מסוימות אכן עשו בעשורים האחרונים.
ועל האסלאם היום השתלטו הג'יהאדיסטים והטרוריסטים עד שנוצרה לו תדמית שלילית מאוד בעולם. בלי המתינות, הסובלנות והאוניברסליות שמיוצגות ביהדות התורנית, ההיסטוריה חורצת את גורלם של שני הצאצאים האלה של היהדות לכישלון. אך כולנו יודעים היטב שהודאה בכישלון בשאלות של אמונה ודת היא מעשה שלא ייעשה כמעט.
גם העולם הדתי שלנו - להבדיל - לוקה לעתים בדבקות דוגמטית במדיניות שכשלה - לא הלכה אלא מדיניות. איזו סיבה יש לחשוב שמדיניות שלא הצליחה להחזיר יהודים לתורה במאות השנים האחרונות תצליח איכשהו עכשיו? כישלון צריך להוליד ענווה ובדיקה. הבה נקווה שזה יקרה בכל תחומי החיים והחברה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il