ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

האזינו תשע"ג

בית מדרש פרשת השבוע חומש דברים האזינו Bookmark and Share
גירסת הדפסה
שלח לחבר

תשע"ג

האזינו תשע"ג


נערך על ידי הרב

מוקדש לעילוי נשמת
ר' אברהם בן דוד ז"ל

בפרשת השבוע אנחנו רואים פירוט של האופי המיוחד של כל האירועים בהיסטוריה היהודית. כבר לפני 750 שנה אמר הרמב"ם שכל מי שיכול לחזות בדייקנות ומאות שנים מראש גורל של עם הוא נביא יוצא מן הכלל. אין ספק שמשה עומד במבחן הזה ומתאים לתיאור. ומה עוד אפשר להוסיף על הדברים האלה היום, 750 שנה אחרי הרמב"ם?
חכמי התלמוד נתנו את כתר החוכמה למי שרואה את הנולד. משה הוא אמנם גדול הנביאים, אך התואר שלו בעם ישראל הוא "משה רבנו", מה שמראה שחוכמה והידע שלו מתורגמים ליכולתו לחזות את העתיד.
משה מציג את המאפיינים הבסיסיים של כל ההיסטוריה היהודית - המאבק להישאר יהודים ולא להיכנע לפיתוי של האמונות והתרבויות של התקופה, השנאה נטולת ההיגיון והכמעט פתולוגית של העולם ליהדות ולעם היהודי, המחיר הנורא שמשלמים היהודים לכל אורך ההיסטוריה וההבנה, שתגיע בסופו של דבר, ליהודים וגם לעולם הלא-יהודי, שהאל מנחה את ההיסטוריה ואת חיי בני האדם.
כל הסיפור המסובך הזה מסופר לנו מראש בפרשה המדהימה שאנחנו קוראים השבוע. אין זה פלא שבמסורת היהודית ילדים נדרשים ללמוד את הפרשה הזאת בעל-פה, כי הפרשה הזאת מכילה את כל תמצית ההיסטוריה היהודית.
על אף שלעולם איננו יודעים את הפרטים המדויקים של עתידו של העם היהודי, הקווים הכללים של הסיפור ידועים לנו כבר אלפי שנים. די לקרוא את דברי הפרשה הזאת ולהבין אותם.
משה משתמש בשמים ובארץ כעדים לברית ולגורל ההיסטורי של העם היהודי. רש"י מסביר שהשמים והארץ הם לא רק עדים ישרים ונטולי פניות אלא חשוב מזה, עדים נצחיים. בני אדם הם עדים זמניים, בני תמותה. דורות מאוחרים לא יכולים לשמוע את עדותם, ועל אף שהיום טכנולוגיית הווידיאו מנסה לתקן את הבעיה הזאת, חלק ניכר מהעוצמה והדקויות שמאפיינות כל עדות אנושית הולך לאיבוד.
לכן אנחנו סומכים על השמים ועל הארץ שיחזקו את אמונתנו ואת המחויבות הנצחית שלנו לברית. פלאי הטבע וחידותיו עצמם מצביעים על הבורא, וכל ההיסטוריה האנושות קמה ומעידה על הייחוד של הסיפור היהודי ועל התפקיד המיוחד שעם ישראל מילא וממשיך למלא באירועים אנושיים.
העדות של השמים נמצאת בפלאי עולם הטבע. העדות של הארץ נמצאת בהיסטוריה של בני האדם ובתפקיד של העם היהודי באותו סיפור מדהים ומרומם נפש ועם זאת גם מדכא. משה מפציר בנו להאזין לשני העדים האלה, מפני שבעזרת העדות שלהם אנחנו יכולים להכיר את העבר שלנו וגם את עתידנו.
חלק ניכר מהעדות שלהם מפחיד ומדאיג, אך מפחיד יותר לא להכיר את העבר ואת העתיד. אנחנו צריכים להאזין לפרשה בתשומת לב. אנחנו יכולים ללמוד ממנה הרבה מאוד על העולם ועל עצמנו.
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זאת שוב