בית המדרש

  • הלכה מחשבה ומוסר
  • ערבות הדדית
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

יהודה יצחק בן איריס

כ"ג חשון תשע"ו

ערבות הדדית- חלק א'

undefined

בשביל הנשמה

כ"ג חשון תשע"ו
נמצאים אנו בימים של התמודדות ולחימה. כוחות הביטחון עושים ימים ולילות כדי להמשיך ולשמור על בטחון ישראל. אנו רואים דבר מופלא. אנשים רבים משקיעים זמן למען הצלת אחרים ואפילו מסכנים עצמם. מנין שואבים כוח למסור את הנפש למען יהודי אחר? המענה לכך טמון בהבנה מיהו עם ישראל ומהו הקשר בין כל אחד ואחד מאיתנו.
המדרש מספר:
"תני חזקיה: שֶׂה פְזוּרָה יִשְׂרָאֵל (ירמיה נ, יז). נמשלו ישראל בשה, מה שה אחד מאיבריה לוקה- כל איבריה מרגישין, אף ישראל כך...
תני רבי שמעון בן יוחי: משל לבני אדם שהיו נתונין בספינה ונטל אחד מהן מקדח והתחיל קודח תחתיו. אמרו לו חביריו: למה את עושה כן?
אמר להן: מה איכפת לכם, לא תחתי אני קודח?!
אמרו לו: מפני שאתה מציף עלינו את הספינה"
(ויקרא רבה ד, ו)

המדרש ממשיל את עם ישראל לשה. כאשר השה חש כאב באחד מאבריו, כל גופו חש בך. אנו יכולים לחוש כך גם ביחס לעצמנו. כאשר אחד האיברים כואב לנו- כל הגוף לא מתפקד כשורה. כאשר יש לאדם כאב שיניים או אוזניים - התפקוד הכללי שלו מושבת. כשם שהדבר נכון בין חלקי גוף האדם כך גם בקשר בין חלקיו השונים של עם ישראל. כאשר אחד מאיתנו נמצא בצרה - כל האומה חשה בכאב. אומנם המדרש מדבר על חטא וקלקול רוחני, אך הדבר נכון גם בכאב פיזי. כולנו גוף אחד . כולנו מרגישים בכאב של אדם אחר מישראל וחשים רצון עמוק לפעול להצלתו.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il