בית המדרש

  • ארץ ישראל
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

ר' אברהם בן דוד

חלוצי יש"ע

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

כ"ז בסיון ה'תשנ"ד
2 דק' קריאה
אתגר גדול וניסיון קשה עומד בפני התושבים היושבים ביש"ע. לא כל אדם יכול לעמוד באתגר הזה, - לגור ביש"ע בתקופה זו, הווי אומר להתמודד עם סכנות דרכים, להתמודד עם הבלתי נודע ולהתמודד מול האווירה התקשורתית הפוגעת, המעליבה והמנדה. לשם כך דרושה עוצמה פנימית מיוחדת ולא לכל אדם ישנה העוצמה הזאת. על-כן לא ייפלא אם פה ושם ישנן עזיבות, לא ייפלא אם אחוז מסויים של התושבים יעזוב, עד שהמצב ישתפר ויתבהר, ובמקומו יבואו כוחות רעננים, חדשים. אף מוטב כך, שכל הירא ורך הלבב ילך וישוֹב לביתו ואל יִמס לב אחיו כלבבו. עדיף שמי שנכנס לפאניקה, ומתוח מכל נסיעה של כל אחד מבני ביתו, ומלא פחדים, יעזוב לזמן מה, עד שיירגע, ואל ישאר ויחליש את אחיו.

הגרעין הבסיסי של יישובי יש"ע עומד איתן. יש לו בע"ה הכח לעמוד באתגר, ומכל קושי הוא מקבל חוסן נפשי נוסף ומתחשל ומתחזק. העוצמה של תושבי יש"ע נובעת מהאמונה הגדולה באלקי ישראל, מההכרה העמוקה שזו ארץ ד', ארץ החיים, ממנה אנו שואבים את כוחנו ואת עצם קיומנו, וכל חיזוק היאחזות בארץ-ישראל, מחזק את חיינו ומבסס את קיומנו, וכל נסיגה ממנה מצמצמת את חיותנו ומחלישה את קיומנו.

האם דגים שבנהר יקפצו החוצה כדי לברוח מהדייגים שבאים לדוג אותם? הרי רק במים הדגים יכולים לחיות! וכן עם ישראל, רק בארץ-ישראל חייו חיים, ובחוץ-לארץ אנו כעצמות יבשות, חוץ-לארץ היא בית-קברות בעבורינו. על-כן כל קושי רק מחזק את הנחישות להחזיק בארץ החיים, כי הוא בא מכיון שעדיין אין אנו אוחזים בה מספיק ולא מפני שאנו מאוהבים בה יותר מדי.

המאמין יודע, שקיום מצוות מרבה חיים, ובעיקר קיום מצות יישוב-ארץ-ישראל. אין אדם נפגע בשל היותו מחזק את יישוב-ארץ-ישראל ביישובי יש"ע; אין זה בשל היותו דבק במצוה, אלא למרות היותו דבק במצוה. המצוה מגנת ומצלת, אך גבהו דרכיו מדרכינו, ולפעמים, למרות הדבקות במצוות, בכל זאת כך עלה לרצון לפני ההשגחה העליונה. בשום פנים ואופן לא המצוה של האחיזה בארץ-ישראל גורמת לפגיעה, אלא להיפך: היא מצלת ומגנת. המאמין הגדול אומר: טובה הארץ מאד מאד! ועל הזכות לנשום את אווירה הנפלא של ארץ-ישראל ולשבת על אדמתה, לראות את שמיה, לראות את השכינה שורה בה, על הזכות הנפלאה הזו, כל מחיר הוא נמוך. ועל-כן המאמין שמח ומאושר בחלקו, שזכה להיות בארץ-ישראל, מקום שמשה ואהרן לא זכו להגיע אליו. מדובר בזכות כל-כך גדולה, שכל הייסורים נראים פעוטים וקטנוניים. זהו המבט המאמין של חלוצי יש"ע המאושרים בחלקם.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il