בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • התמודדויות וחבלי משיח
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

חנה בת חיים

מכתב חיזוק להורים

ההורים בעורף

להורים הנמצאים בעורף יש תפקיד חיוני בתמיכתם הנפשית בנו, הנמצאים בחזית. הסכנה בארץ ישראל עוברת במאה שנים האחרונות ממקום למקום. עתה לזמן קצוב, הפכו ישובינו לישובים העומדים בקו החזית. במקום שיש סכנה יתירה שם נמצא גם הקב"ה, ומשגיח בהשגחה פרטית מיוחדת.

undefined

הרב ש. יוסף וייצן

י"ד כסליו תשס"א
2 דק' קריאה
הורים יקרים ושאר קרובי המשפחה החביבים:
כבר למעלה מחודשיים נמצאים בניכם ובנותיכם היקרים בישוב פסגות שנשמע עליו פעמים רבות בחדשות ולא תמיד בהקשרים נחמדים. אנו מאד מעריכים את חברי הישוב על עמידתם האיתנה ועל יכולתם להמשיך לנהל אורח חיים תקין.

כבר למעלה מחמישים שנה נמצא עם ישראל במלחמות עם שכניו "הלא סימפטיים". תמיד יש ישובים הנמצאים קרובים יותר לגבול ולחזית ועתה התגלגלו הדברים כך, שהחזית נמצאת גם בישוב פסגות. אנו מאמינים שאין כל טעם לסגת ח"ו, ולו משום שאין בכך שום פתרון. תמיד יהיו ישובים בגבול. אם הגבול לא יהיה בפסגות הוא יהיה בפסגת זאב. כמו שחז"ל אמרו שגלגל העושר סובב בעולם, כך גם גלגל החזית והסכנות סובב בין יישובי ישראל. פעם בצפון, פעם בתל אביב ועתה לתקופה מסוימת בישוב פסגות.

מבחינה אמונית אנו מאמינים שיש השגחה פרטית מיוחדת על מי שנמצא בחזית ומוסר נפשו למען עם ישראל. הקב"ה שורה בקרב מחנה ישראל ודואג לכך שלא נינזק חלילה. לולא חסדי ה', למרות כל מאמצינו להיות זהירים, היינו נפגעים ללא הרף. "אם ה' לא ישמור עיר שוא שקד שומר".

למרות שלצערנו לפעמים אנו עדים לפיגועים, אנו מאמינים שהקב"ה מסיר מאתנו צרות אחרות כגון מחלות, תאונות ל"ע ובסך הכל, מסירות נפשנו אינה סיבה למיעוט חיים בקרבנו אלא להיפך, היא תסיר מעלינו ומעל שאר ישראל את כל היסורים.

אנו יודעים שלכם הרבה יותר קשה מאשר לנו. בתורה מסופר על שרה, שכאשר שמעה על מעשה העקידה, לא החזיקה מעמד ופרחה נשמתה. מדוע התגובה של שרה הייתה שונה משל אברהם אבינו? ניתן לומר שזה מעיד על הרגש האימהי המפותח שהיה לשרה, אולם נראה לי שעיקר ההבדל נובע מההבדל בין אדם הנמצא בחזית ועסוק בעשיה לבין אדם שרק שומע מרחוק (מהתקשורת) על מה שקורה בחזית. אנחנו, שנמצאים כאן, העשייה והחיים השגרתיים נותנים לנו לראות את הדברים בפרופורציה הנכונה. אולם למי שלא חי כאן בישוב מתעוררים כל הזמן מחשבות ודמיונות בקשר למה שעלול להיות.

גם לי יש אימא דואגת, וראיתי שמרגע שהחלה לבקרנו בשבתות, רמת הדאגה שלה פחתה בהרבה. אני מציע לכם לבוא ולבקר הרבה, זה נותן כוח שלא לדאוג.

אנו יודעים שעיקר המלחמה עתה, עם הערבים והטירור, היא מלחמה פסיכולוגית. יש לכם תפקיד מאד חשוב במלחמה זו. מילת עידוד והערכה מצדכם שוה עשרות דרשות שאני דורש בבית כנסת.

אנו יודעים שכל מה שיש לנו בא רק מכוחכם, ובעצם אתם "אשמים" בכך שאנו יושבים כאן בחזית. אולם אין לכם עבור מה להרגיש רגשי אשמה. אתם יכולים להתמלא בגאווה חיובית על כך שאֵלו פירותכם. אני מניח שהרבה הורים מקנאים בכם על כך שיש לכם ילדים הגרים בפסגות.

אשמח לשוחח עם כל אחד ואחת מכם, להרהר יחד אתכם, להתחזק ולחזק. אם יש לכם קבוצת חברים, קהילה או בית כנסת הרוצים לשמוע דברי עידוד ואמונה, אשמח להירתם למשימה זו.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il