בית המדרש

  • מדורים
  • מאמרים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

רויטל בת לאה

במלאות 10 שנים לפטירתו

מו"ר הרב משה צבי נריה

קוים לדמותו של הרב משה צבי נריה זצ"ל.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

תשס"ו
2 דק' קריאה
ביום י"ט בכסלו, הוא יום השנה של מורי ורבי, מורנו ורבנו הרב משה צבי נריה זצ"ל. ברצוני ליחד את השיעור הזה לדמותו הנערצת עלי.

אף אני זכיתי ללמוד בכפר הרוא"ה ולהתבשם מתורתו והדרכתו של הרב נריה ובלי ספק הרב נריה השפיע השפעה מכרעת על דרכי כמו על דרכם של מאות רבות מאד של תלמידים.

בתקופה שהאווירה בארץ מכוונת אל החינוך החלוצי להתיישבות ובעיקר קיבוצית וגם הנוער של בני עקיבא מלא היה בשאיפות חלוציות לבנות את הארץ בעיקר בדרך הקיבוצית שהייתה נראית אז השיא של החיים האידיאליים החלוציים; אז בא הרב נריה וחינך את הנוער לחלוציות נוספת אחרת- חלוציות רוחנית תורנית. להקרבה ולהתמסרות לתורה, לחינוך לשאיפה למהפכה רוחנית. הדעות המקובלות היו שאין כל חשיבות בלימוד התורה ומי שהולך ללמוד תורה לא רק שאין בזה ערך, אלא יש בזה השתמטות מהתפקיד החלוצי האידיאלי וכל ההולך ללמוד תורה הרי הוא אנוכי הדואג לעצמו, פרזיט וכדומה. מה ערך ללמוד התורה לנגד השאיפה להקים חברת מופת אידיאליסטית שוויונית קיבוצית חלוצית?

הרב נריה הלך נגד הזרם וזה לא קל ללחום נגד המוסכמות ולטעת בלב התלמידים בטחון וכוח ללכת בדרך חדשה בלתי מקובלת, לשאוף לעלות בתורה ללמוד וללמד ולהרים את דגל האמונה בלב הנוער ובכלל הצבור. הרב נריה עשה והצליח. כשבאנו לכפר הרואה באלול ה'תש"י הייתה הישיבה בכפר הרואה ישיבת בני עקיבא היחידה ובה כמאה וחמישים תלמידים והרב נריה הדליק בנו את אש אהבת התורה ואת השאיפה ללמוד תורה לעלות בתורה ולהאיר את אור התורה ברבים.

כעבור שלוש שנים, בסיימנו את הישיבה ואנו מלאים בשאיפות להמשיך בלימוד התורה, שאיפות שהרב נריה החדיר בנו, תבענו מהנהלת בני עקיבא להקים ישיבה גבוהה, שכן אנו רוצים ללמוד תורה אבל ברוח של אהבת ארץ-ישראל ועם ישראל, רוח שחונכנו בבני עקיבא ובכפר הרואה ולא ידענו אז על אף ישיבה ברוח זו. כתוצאה מכך קמה ישיבת כרם ביבנה, הישיבה הראשונה הגבוהה ברוח שלנו.

כך בכל שנה הרב נריה הדליק באש התורה מחזור חדש של תלמידים ומילא אותם באהבת תורה וביראת שמים, בשאיפות גדולות רוחניות ואת האור הגדול הזה בכל שנה תלמידים יוצאים ומפיצים ברחבי ארץ-ישראל, כל אחד בדרכו. כך נמשך הדבר עשרות שנים, יובל שנים. הרב נריה המשיך והאיר עוד ועוד לבבות ועד זקנה ושיבה לא נס ליחו עד אשר האש הקטנה הפכה ללהבה גדולה שעשתה מהפכה רוחנית שלמה ומישיבה קטנה אחת התפשטה רשת של ישיבות בכל רחבי הארץ, ישיבות תיכוניות וישיבות גבוהות.

על הרב נריה אפשר לומר בפה מלא כי הוא הקים עולה של תורה. יהי זכרו ברוך.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il