בית המדרש

  • שבת ומועדים
  • חודש אלול
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

רויטל בת לאה

ההכנה לתשובה

ימי חודש אלול הם ימי הכנה לקראת יום הדין בראש השנה, ולומדים זאת מהכנת בני ישראל לקבלת הלוחות שהחלה מר"ח אלול כשמשה עלה להר, וכך הוא לדורות.

undefined

הגאון הרב אברהם שפירא זצוק"ל

ט"ז באלול תשס"ו
ימים אלו של חודש אלול הם ימי הכנה לקראת יום הדין בראש השנה, ולומדים זאת מהכנת בני ישראל לקבלת הלוחות שהחלה מר"ח אלול כשמשה עלה להר, וכך הוא לדורות.

ההכנה לתשובה היא עצמה דרגה בתהליך התשובה. עצם הנכונות לבדוק לחקור ולדרוש את כל מעשינו - היא מדרגה חשובה בעולם התשובה.

יסוד לכך מצינו אצל אליהו הנביא - "ויגש אליהו אל כל העם ויאמר עד מתי אתם פוסחים על שתי הסעיפים, אם ד' הוא האלוקים לכו אחריו ואם הבעל לכו אחריו, ולא ענו העם אותו דבר" (מלכים א' י"ח). ובהמשך נאמר על הסכמת העם לאליהו - "...האלוקים אשר יענה באש הוא האלוקים ויען כל העם ויאמרו טוב הדבר... ותיפול אש ד' ותאכל את העולה... ויאמרו ד' הוא האלוקים".

ובירושלמי נאמר כי ירידת האש מן השמיים היתה בזכות הציבור (ירושלמי תענית פ"ג, ה"ד). דברים אלו צריכים ביאור, הרי רק לאחר ירידת האש הציבור אמר "ה' הוא האלוקים", ואיזה זכות היתה לציבור קודם לכן, הרי הם היו עובדי עבודה זרה? וההסבר הוא, מכיוון שציבור זה הביע נכונות לבדוק את עצמם, ולעבוד את האלוקים, ולא להיות פוסחים על שתי הסעיפים, עצם ההסכמה לבדוק, זוהי התחלה של תשובה. גם עוד קודם שפרשו מעבודה זרה, עצם זה שיש הסכמה ורצון לשמוע ולבדוק את האמת, זוהי התחלתה של התשובה, ועל כך התכוון הירושלמי שלציבור זה היה הזכות הגדולה להוריד אש מן השמיים בגין הכנתם לתשובה.

זהו תפקידנו בימים אלו, ויהי רצון שנזכה בעז"ה להידבק ולשוב בתשובה
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il