בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • התמודדויות וחבלי משיח
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב אברהם בן ציון ב"ר שבתי זצ"ל

המאבק במחבלים

מדינת ישראל חייבת להגן על עצמה על ידי מלחמת חורמה ברשות הפלשתינאית; מפני דרכי שלום, חובה קדושה עלינו להתריע בפני העולם כולו שאם לא יושם קץ לקיומם של ארגוני הטרור הרצחניים שעולים כפורחים במזרח התיכון, חייהם יהפכו לגיהנם, שכן הטרור יופעל בהמשך גם נגדם;

undefined

הרב אליעזר מלמד

כסלו ה'תשס"ב
4 דק' קריאה
כיום, כבר ברור לכל אדם נבון והגון שמדינת ישראל חייבת להגן על עצמה על ידי מלחמת חורמה ברשות הפלשתינאית, מלחמה שתכליתה לרסק את הרשות הפלשתינאית עד עפר, ולפגוע במחבלים, בשולחיהם ובסביבתם התומכת. כאשר זממו לעשות לישראל כן צריך לעשות להם.
אלא שכאן עולה החשש הכבד מפני דעת הקהל העולמית, שכן כיום המלחמה אינה רק בזירה הצבאית אלא לא פחות בדעת הקהל. ולכן טוענים החוששים, שמצד שיקולי התועלת יש ליקח בחשבון את הלחצים הבינלאומיים שעלולים להיות מופעלים כנגד מדינת ישראל. שלא נהיה כסרבים ביגוסלביה.

אכן, המצב אינו פשוט, ברור שמלחמה דורשת שילוב של פעילות התקפית-צבאית עם פעילות התקפית מדינית רחבה. הבעייה שמדינת ישראל אינה פועלת נכון. אילו היו באים ואומרים ניסינו לתקוף בזירה הבינלאומית בכל כוחינו, אלא שהמצב נואש ואין ביכולתנו למנוע את התערבותם של המדינות החזקות כנגדנו, אכן היינו מוכרחים לשקול שוב האם בפועל ניתן לעשות פעולות שמצד עצמן הן צודקות אלא שתוצאותיהן יהיו קשות ורעות למדינת ישראל. אבל כאשר אנו רואים שאין שום פעילות רצינית בשדה ההסברה הבינלאומי, עלינו לתבוע כי נלחם את מלחמתנו הצודקת באויבינו, הן בשדה המערכה הצבאי והן בשדה ההסברתי.

יתר על כן, מפני דרכי שלום, חובה קדושה עלינו להתריע בפני העולם כולו, המנהיגים והקהל הרחב, שאם לא יושם קץ לקיומם של ארגוני הטרור הרצחניים שעולים כפורחים במזרח התיכון, חייהם יהפכו לגיהנם. שכן הטרור שיפותח וישגשג כאן כנגדנו יופעל בהמשך גם נגדם. אין לשונאינו שום רצון ליצור דבר מה שיועיל לאנושות, ואפילו לא לבני עמם. רק בטרור ושחיתות הם עסוקים. יוכיחו שנות השלטון של כנופיית המרצחים והגנבים של ערפאת, שלא הועילו לעמם בדבר, אלא הורידו את רמת החיים שלהם במאות אחוזים. המדינות השונות נתנו לרשות הפלשתינאית מענקי עתק של מליארדי דולרים, והכל בוזבז ונגנב בשחיתות איומה. במדינות הגרועות ביותר, הדיקטטורים הידועים לשימצה אינם מצליחים להתעשר כל כך מהר כפי "שהצליחו" ערפאת וחבר מרעיו. למשטרים מושחתים רגילים, ואפילו לארגוני פשע ידועים, לוקח הרבה יותר זמן להגיע לרמת סיאוב שכזו. אפילו ארגוני פשע מוכרים אינם מושחתים עד כדי כך. ואין ארגון פשע וטרור שאינו קשור אליהם. כל "ההישגים התרבותיים" הללו הושגו בשנים ספורות. ואת מה שלא גנבו, השקיעו בעיקר בנשק ותחמושת לרצוח, לפצוע, להרוס ולהחריב. רק בדבר אחד הפלשתינאים מתקדמים כל הזמן, בתכנון פיגועים יותר קשים ויותר מתוחכמים.

אם מדינת ישראל לא תכחיד את הטרור ואת סביבתו התומכת בלא שום רחמנות, ירים הטרור העולמי את ראשו, ויכה ללא רחם בכל המדינות. הטרוריסטים למיניהם יבינו בצדק שהטרור והאלימות משתלמת, וככל שהטרוריסט מוכן להיות יותר שקרן ורשע כך מתחשבים בו יותר, כפי שמדינות המערב מתייחסים לראשות הפלשתינאית.
עלינו להודיע לבני העמים השונים, שגם אם אינם מתעניינים בשלומם וטובתם של היהודים השבים לארצם, הסכנה הולכת וקרבה אליהם עצמם. אם ארגוני הטרור והפשע הפלשתינאים לא יוכחדו בהקדם, לכולם נשקפת סכנה. לא תשאר מדינה בעולם שלא תאלץ להשקיע את מיטב אנשיה וכספה למאבק יומיומי בטרור.

אם לא נעצור אותם היום, על כל המתקנים הציבורים בכל מדינות העולם יצטרכו להעמיד שמירה, כדי שלא יתפוצצו שם אנשים, וכדי שלא ירעילו את המים, וכדי שלא יפזרו חיידקים מפיצי מגפות, וכדי שלא יניחו את ידם על טכנולוגיות מתקדמות שעלולות לסכן את שלום העולם כולו. המדינות יצטרכו להגדיל שוב ושוב את כוחות המשטרה, ועדיין הטרור ימשיך להלום, במדינות העשירות כעניות. כל אדם שלישי יצטרך להיות שוטר, כדי להגן על הבתים והאנשים. בכל קרן רחוב יאלצו לבדוק בתיקי האנשים ובבגדיהם שמא הם נושאים על גופם פצצות או חומרי הרעלה שונים.

המדינות הדמוקרטיות לא יוכלו להמשיך בחיי החופש והרווחה, מפני שאזרחיהם יתנו את קולם, בלית ברירה, לדיקטטורים שונים שיבטיחו בטחון לגופם ורכושם. אבל אז כבר יהיה מאוחר, את החופש יפסידו ובטחון לא יקבלו. וכך במקום שמציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים, יצא מפלשתין הטרור, ההרג והשכול. וכל זה יבוא מפני שמנהיגי המערב לא השכילו להבחין בין הצדיק לרשע בסכסוך הישראלי מול הפלשתינאים.

יש בידי מדינת ישראל הוכחות למכביר לכל סוגי הפשעים הכלכליים והפליליים שכל ראשי ארגוני הרשות הפלשתינאית ותומכיהם, כמון החיזבאלה ומדינות הטרור כעירק, איראן, סוריה, לוב וסודן ועוד, מעורבים בהם. וכל החוטים של הפשע והרשע נקשרים לערפאת וחבר מרעיו. השחיתויות של כנופיית ערפאת אינן רק בנושאי טרור, אלא גם בניאוף, גזל, עושק דלים, שקרים וחנופה ושיחוד וכל סוגי הרשע שבעולם.

מדוע נציגי ישראל אינם פותחים במערכת הסברה רחבה כזו, הלא זו היא חובה מוסרית ממדרגה ראשונה כלפי אומות העולם. היאך אדם סביר לא יזהיר את שכניו מפני כנופיית טרור העומדת להרוס את חייהם. כבר ציוותה התורה: "לפני עיוור לא תיתן מכשול", וכאן שנציגי מדינת ישראל הלכו והכשירו את השרץ, ופתחו לפני המחבלים את שערי המדינות הזרות הידידותיות לנו, על אחת כמה וכמה שחובה קדושה ודחופה עלינו, לחשוף לפניהם את מלא הסכנה הרובצת לפתחם ולפתחנו.

לכן, אין מקום להתחשב בכל אותם המצקצקים בלשונם על הבעיות הבינלאומיות שיגרמו למדינת ישראל עקב מלחמתה בכנופיות הרשע הללו, שהרי את חובתם הבסיסית לא קיימו, אם משום סמיות עיניים קיצונית או משום טמטום הלב שגם בו דבקה רקבובית של רשע ושוחד ממגעיהם עם ראשי הטרור. לא בכדי אומר העם: "אמור לי מי חברך ואומר לך מי אתה". אם היינו מסבירים את צדקנו, ללא ספק היינו זוכים לכל הפחות לאהדה בינלאומית שתמנע מהמדינות החשובות לצאת בפעילות ממשית כנגדנו. מהר צריכה מדינת ישראל להתעשת ולפתוח במלחמה כוללת, צבאית והסברתית, כנגד ארגוני הטרור עד כלותם.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il