בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • דיני כשרות
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

נפתלי בן גילה

דו"ח כושרות על מסעדות בירושלים

דו"ח כשרות של עמותת כושרות המכיל: א. הסבר ופירוט על גופים הנותנים תעודות כשרות בירושלים. ב. רשימת מקומות בהם ביקר המפקח ונותני הכשרות בכל מקום, יחד עם המלצת כושרות האם ניתן לאכול במקום זה או לא.

undefined

רבנים שונים

ט"ו סיון תשס"ח
2 דק' קריאה
(לצפיה בדו"ח המלא לחץ למעלה על כפתור "הורד דף מקורות")

לאור הפירסומים האחרונים, והתגובות שבאו בעקבותם ראינו לנכון להתייחס לדברים בצורה מסודרת:

א. המסמך בנושא מסעדות בירושלים, נכתב לאחר בקשה ספציפית מגורם מסוים. מסמך זה לא נועד לפרסום, מאחר וישנם פרטים רבים אשר נאמרו בע"פ כהשלמה לכתוב (אף שאנו עומדים מאחורי כל מילה), אך בלא השלמות אלו, עלול הקורא לקבל תמונה שאיננה שלמה ומדויקת.
ב. עמותת כושרות לא נתנה ולא ניסתה לתת תעודת כשרות, או השגחה קבועה בירושלים! מטרת העמותה היא, לחזק את המודעות לכשרות בציבור ולהוביל מהלך של שינוי ושיפור רמת הכשרות וההשגחה בארץ.
ג. לעמותת כושרות אין ענין כלכלי עם גופי כשרות אחרים, ועל אחת כמה וכמה לא עם בעלי מסעדות. עמותת כושרות מפקחת על אירועים, רק כאשר בעל האירוע עצמו מבקש זאת, ומפקחי העמותה דואגים לוודא שמבחינה כשרותית יקוימו נהלי הרבנות הראשית, בהתאם למקום ולרמת הכשרות שבו.
ד. הדו"ח ברובו משקף את המציאות, אך יש בו מספר מקומות בהם נמצאו אי דיוקים או שיש צורך בהבהרות נוספות. למשל, ביחס למסעדה "הפתיליה" בקניון מלחה, נכתב בדו"ח שיש להם כשרות של גוף לא מוכר. בבדיקה חוזרת נמצא שיש להם כשרות רגילה של רבנות ירושלים, לא מהדרין. בנוסף, ביחס לכל מקום שיש בו רמת כשרות רגילה, נכתב נוסח זהה של בעיות אפשריות. כמובן, ישנם מקומות שחלק מהבעיות אינן נוגעות אליהם, למשל, במסעדת "פאפאגיו" בתלפיות, לא מתעסקים כלל עם קמח, וממילא אין במקום בעיה של ניפוי או הפרשת חלה, וכן בשאר הדברים על זו הדרך, כל מקום לפי עניינו.

אנו בכושרות, שמחים להיות הפועלים עם א-ל בדרך האמת והיושר ולאור ההלכה. לצערנו, ישנם גורמים שונים, המנסים לסלף ולעוות את הדברים. אין לנו אלא להצר על כך, מתוך תקוה ואמונה בכוחו של הציבור לשנות ולקדם תהליכים חיוביים ואמיתיים.


לפרטים לגבי הדו"ח ולשאלות כלליות, ניתן לפנות למייל: kosharot@gmail.com
או לרב משה כ"ץ בין השעות בצהרים 12:00-13:00, ובלילה בין 22:00-22:30: 052-5665263

לקריאת תגובת הרב ד"ר בני לאו.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il