ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

כיפה ומסורת בישראל ובחו"ל | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ט סיון תשע"ו

כיפה ומסורת בישראל ובחו"ל


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
שלום כבוד הרב. אחוז בלתי מבוטל של הגברים ביהדות ארה"ב, הולכים קבוע עם כיפה סרוגה על ראשם ומקפידים על מצוות אבל כן נוסעים בשבת לבית הכנסת,כן עונים לטלפון בשבת ומאידך כן מתפללים,כן מניחים תפילין,כן מקפידים על אוכל כשר, כן מקפידים על לימוד תורה.
מדוע כאן בישראל זה נתפס כלא מקובל/ הזוי ?
אני אדם חילוני שמאוד מכבד את המסורת, מרגיש את הצורך להשתייך לקהילה דתית מתונה ואף רוצה לחבוש כיפה סרוגה אבל מצד שני כן רוצה לנסוע בחגים ובשבת לבקר את סבתי או את משפחתי. אם אעשה כך סביר להניח שיזרקו עליי אבנים... מדוע האורתודוקסיה בישראל שוללת אנשים כמוני שיש בי המון מידות טובות ורצון לשמור על גחלת היהדות ולהעבירה הלאה? אני מרגיש כאילו אומרים לי "זה הכל או כלום" או שאתה דתי כולל כל המשמעויות או שתהא חילוני ואם כבר אתה חילוני אז מה הטעם לשמור על לבוש צנוע לדוגמה או על אי אכילת בשר עם חלב? או למה לא ללכת "לפרוק עול / יצר" במקומות אפלים? מדוע לא? הרי אני לא נחשב דתי... זו סוגיה שגורמת להרבה "חילונים" כמוני להתרחק מהדת למחוזות רעים מאוד במקום להתקרב.
לסיכום, מדוע אינני יכול ללכת קבוע עם כיפה ולהסירה בשעת נסיעה בשבת? אודה לתשובת כבוד הרב. תודה רבה.

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
קראתי את מכתבך ומאוד הבנתי אותך.
התחושה שאתה מתאר מאוד מוכרות לי, ובפרט לאנשים שמכירים את היהודים שגרים בארצות הברית ובמקומות אחרים בחו"ל, חשים את ההבדלים האלו באפן מאוד משמעותי.
ממה הם נובעים?
לדעתי העניה, אחת מהתכונות המיוחדות שיש בארץ היא האמת. לחיות את האמת, להתמסר אל האמת ולפעמים אפילו להילחם על האמת. אנשים רבים מאוד לא מוכנים להתפשר על האמת, שכן דבר זה משדר להם זיוף, משדר להם אי ישרות ואין בנפש את היכולת להכיל דבר זה.
לעומת גישה זו, במקומות אחרים, בדרך כלל היהדות היא יותר כמטאפורה, כמעטפת לחיים, היא מתווספת כתרבות מסויימת, אך לא כעיקר החיים, וממילא הרבה יותר מצוי שכל אחד יוצר לו את המסגרת של היהדות שלו.
חשוב לדעת שעם כל הכאב והקושי בארץ בתחום הזה יש בו משהו מאוד יפה ומאוד עמוק.
כשאדם חי אמת, כשהוא מתמסר אליה בכל מאודו, הוא מרגיש את היופי ואת החשיבות של כל הדברים שבה.
התורה והמצוות הן מכלול עצום של אוצרות נפלאים, של חיים מלאים במשמעות, מלאים באור, מלאים באמונה ובחיבור לאבינו שבשמים. כשאדם מרגיש שיש משהו אחר, הוא מרגיש שפוגמים באמת, שפוגמים באוצר הזה, שמזלזלים בו, שלא מכירים עד כמה הוא גדול וחשוב.
אכן, לפעמים התגובות מרחיקות, אך כשלומדים להסתכל עליהן נכון לומדים לא להתרחק אלא להתאהב בהן, להתאהב ביופי ובשלמות שהן מובילות ולדעת לקבל את מה שמתאים לאדם.
ביהדות בחו"ל מאוד קל למצוא בינוניות, למצוא פשרנות והסכמה להמון דברים שלא קלים ביהדות, לדוגמא, נשואין עם גויות, נשואין אזרחיים וכדומה, אך האדם האמיתי יודע שדרך זו היא חורבן, שלא על פולקלור יהודי יתקיים עם ישראל, אלא מסירות לחיי קדושה, חיי תורה ומצוות, על חיבור אמיתי לה' יתברך.
זה מרחיק אנשים מסויימים, אך אנו לא נשנה את היהדות כדי לקרב אנשים, אנו נמשיך בדרך שאנו מאמינים בה, נמשיך להתחסר, נמשיך ללמד אותה ומי שיגלה בו את מידת הענווה, שירצה באמת יוכל למצוא את האוצר הגדול הזה הקיים בנו.
אינני בעד הרחקת אנשים, אלא בעד קירוב, אינני בעד מלחמה נגד אנשים שרוצים דברים טובים, אך אני מבין גם את הקושי שלפעמים דברים מעין אלו שהזכרת עלולים ליצור.
לכן, כפי שאדם רוצה שיבינו אותו, כך חשוב שהוא יתבונן להבין את האחר, לפתח דו שיח לא של ביקורת, לא של ריחוק והתנגדות, אלא מתוך ענווה ורצון ללמוד ולהתקדם.
אשמח להיות בקשר, להמשיך לענות, לעזור, לברר דברים, ואף אם תרצה אשמח לעזור לך למצוא מישהו שגר קרוב אליך שתוכלו לדון על הדברים, לברר אותם ולהתקדם ביחד בהבנה משותפת מתוך כבוד הדדי.
תרגיש חופשי לכתוב, לשאול ולבקש שבשביל זה אני כאן.
בברכה
הרב יצחק גרינבלט.

שאלה אישית אחת נשאלה בהמשך לשאלה זו.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il