ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מורה הוראה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ז אב תשע"ו

מורה הוראה


הרב חיים שרייבר

שאלה:
שלום כבוד הרב. יישר כח על כל התשובות.
א. אני לומד בישיבה. האם יש מישהו שמוגדר כבתור הרב המובהק שלי? אשמח אם הרב יוכל בבקשה להביא מקורות לתשובתו.
ב. האם אני יכול לענות לשאלות בהלכה ששואלים אותי בחורים, והן לא שאלות קשות המצריכות עיון? עד כמה הדבר מותר? ואם זה שאלות בגמרא?
ג. האם הלימוד בגיל הזה (15-18) צריך להיות רק גמרא? עד כמה לשלב עוד דברים אחרים, כגון הלכה, תנ"ך, מוסר, אמונה?

תשובה:
שלום
א. רבו מובהק הוא זה שלמד ממנו רוב חכמתו. (בבא מציעא דף לג/א, שו"ע יו”ד סי’ רמ”ב סעיף ל'). מהרמב"ם משמע שהכוונה רוב תורתו. המהרי"ק (שורש קסט) באר ש"הרב מעמיד התלמיד על פשט ההלכה על דרך האמת והיושר...זהו רבו שלמדו חכמה". הש"ך (יו"ד סי' רמ"ב ס"ק י"ב) באר שיכולים להיות לאדם כמה רבנים מובהקים בתחומי התורה השונים, כגון מקרא, גמרא, אגדה. ולמד כך מדעת רש"י הריב"ש והשו"ע. כיוצא בזה כתב ערוך השולחן (סי' רמ"ב סע' י"ט) שיכולים להיות לאדם כמה רבנים מובהקים, אחד שלימדו בבקיאות והשני בחריפות והשלישי באסוקי שמעתא אליבא דהלכתא.
בשו"ת דברי מלכיאל (חלק ב' סי' ע"ד) ציין והגדיר "שכל החילוקים שבין רב מובהק לאינו מובהק הוא רק אח"כ כשאינו לומד עוד לפני הרב ההוא. בזה אנו דנין אם למד ממנו רוב חכמתו או לא. אבל בשעה שעודנו לומד לפני רבו צריך לנהוג בו כבוד כרב מובהק. לפי זה, ראש הישיבה והר"ם שמלמד את הכיתה נחשבים כרבנים מובהקים. בדומה לזה כתב ערוך השולחן (סי' רמ"ב סע' כ"ט) "עוד מדורות הקדמונים שכל עיר בוחרת לה רב מובהק להורות ולדון ונחשב כרב מובהק לכל העיר והסביבה ואין רשות לאחר אפילו הגיע להוראה להורות ולדון במקום זה אא"כ נותן לו רב העיר רשות לזה". וממילא רב מובהק שנתמנה למרא דאתרא להורות ולדון, נחשב לגבי בני המקום כרב מובהק.
דיני רבו מובהק מובאים בשולחן ערוך (יו"ד סי' רמ"ב).
רב שאינו מובהק הוא אפילו מי שלימדו הלכה אחת. גם מי שלימד אותך הלכה אחת חובה לכבד אותו, וכפי שמצינו לגבי דוד המלך שכיבד את אחיתופל שלמד ממנו שני דברים וקראו מורי ורבי אלופי ומיודעי.
ב. דבר פשוט המופיע במפורש בספרים ניתן לענות כדוגמא מה מברכים על גלידה או מתי יש להוסיף עננו בתפילת שמונה עשרה. דבר מורכב יותר הדורש שיקול דעת או בירור הלכתי יש להתיעץ עם רב. שאלות בגמרא שאתה יודע לענות ומבין את הענין ענה עליהם לחבריך וכך תוכל לקדמם.
ג. התורה כוללת חלקים רבים ונושאים שונים. חשוב להשקיע בכל חלקי התורה אך חשוב יותר לדבוק בסדרי הישיבה וללמוד לפי ההתקדמות ותוכנית הלימודים שלהם. מאד מאד לא ממולץ לפרוש מן הציבור. כמו כן יש להתיעץ עם רב שמכיר שאותך ומה שלבך חפץ ולראות במה להשקיע כדי שתוכל ללמוד, לגדול ולהתפתח בלימוד התורה ולהתקדם רוחנית.
יום טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il