ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מזוזה - סגולה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ג אלול תשע"ו

מזוזה - סגולה


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
כבוד הרב יצחק גרינבלט שלום וברכה!
אני חוזר בתשובה ואני בן 13. לאחרונה קורים לי הרבה דברים קשים ומצאתי בכמה אתרי סגולות שנשיאת מזוזה בתיק או בתור תליון מועילה לך בהצלחה במשפט, פרנסה, זיווג וכו’. האם זה מותר או מבזה את המזוזה? כמו כן, מתי בודקים מזוזות? ואם קורה משהו רע בבית אפשר לבדוק בחדרים ספציפיים או חייבים בכל הבית? ואם סופר סת"ם כותב בגב המזוזה משהו חוץ מ"שדי", כלומר, צפנים שונים לשם ה’ או קרע שטן וכד’, זה מותר או אסור? ומה פוסל את המזוזה? תודה רבה מראש.

תשובה:
בס"ד
שלום יקירי.
שמחתי מאוד לקבל את מכתבך.
צר לי לשמוע שאתה עובר דברים לא כל כך קלים, אנו תמיד מתפללים שנזכה לחיים טובים, חיים מלאי שמחה והנאה, סיפוק והתקדמות רוחנית וגשמית, אך לפעמים ה' יתברך בוחר לנו דרך אחרת, הבחירה הזו באה מאהבה שלו יתברך אותנו, כי ה' יתברך יודע שרק בדרך זו אנחנו נזכה להתקדם באמת, להגיע למה שאנחנו צריכים.
זה לא קל, אבל חשוב לדעת שרק במעבר דרך הדברים האלו הלא קלים נזכה להגיע למקום שלנו, למה שאנחנו צריכים. הדבר לפעמים דומה למסלול הכשרה של הצבא, שצריך לעבור אותו, להתאמן, להתמודד, ובסוף מגיעים להיות ביחידה נבחרת. ככל שהמסלול יותר משמעותי, יותר קשה, כך מגיעים ליחידה יותר נבחרת, מגיעים להיות הרבה יותר טובים.
לכן, אנו משתדלים שיהיה יותר פשוט, אבל חשוב לדעת לקבל את הקשיים, לחיות איתם, להפוך אותם לתפילה לה', ולהשתמש בהם ככלי התקרבות לאבינו שבשמים.
בכל אופן ביחס למזוזה כסגולה, אפשר לעשות זאת ואין בכך איסור. עדיף שלא לקחת מזוזה של דלת שהיא מצווה ולהשתמש בה כסגולה שאז יש הורדה בשימוש שלה, אבל במזוזה שלא השתמשו בה, ולקחת אותה לסגולה אפשר.
בדיקת המזוזות היא דבר מאוד חשוב, שכן פעמים רבות מגלים דברים הפוסלים את המזוזה, וחבל מאוד לאחר שנים לגלות שגרנו בבית בילי מזוזה. אם כי חשוב לדעת שאתה עוד צעיר, והאחריות על הדברים היא של ההורים שלך, ולכן חשוב שתדבר איתם על כך, תבקש הם אם הם מוכנים, שחייבים שהדברים יביאו מתוך הסכמה של ההורים ורצון שלהם.
כדאי כשנותנים מזוזות לבדיקה לתת את כל המזוזות בבית ולבדוק את כולן כי זו הזדמנות, אבל לא חייבים בבת את, אפשר חלק וחלק, ובמקומות שונים אפשר לקבל בינתיים מזוזות לשים, שהבית לא יהיה בלא מזוזות.
מובן הדבר שבמסגרת זו לא אוכל להיכנס לדינים השונים של המזוזה, שכן לומדים אותם באופן מסודר ורציני במסגרות שונות, סופרי סת"ם, רבנים ועוד, ולא הייתי מציע לך כרגע להיכנס לתחום, ולכן חובה במצב זה לסמוך על סופר הסת"ם שהוא יודע ועושה את מלאכתו נאמנה. בבדיקה הוא יגיד לך אם יש בעיה גם בדברים הכתובים בקלף מאחורה.
אשמח לשמוע ולעזור עוד בכל מה שאוכל, תרגיש חופשי לפנות ולבקש שבשביל זה אני כאן.
המון המון הצלחה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il