ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מחפש רב לשאול אותו משהו | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ז שבט תשס"ה

מחפש רב לשאול אותו משהו


הרב אליעזר מלמד

שאלה:
אני מחפש רב שיענה לי על תחושות פנימיות בנוגע לזיווג, עבודה ולימודים, שיאמר האם הכיוון נכון, ומה יותר מתאים לי לעשות? האם הרב מכיר מקובל מתאים?

תשובה:
אינני יודע על מי להמליץ, רק אומר הדרכה כללית: רק מי שמכיר את השואל יכול בעניינים אלו לתת את עצות טובות באמת. לכן אני שולל הליכה לרבנים שאין לשואל קשר קבוע עמם. לא לזה התכוונו חז"ל כשאמרו "עשה לך רב". מי ששואל רב שאינו מכיר אותו, מרמה את עצמו. הוא חושב שהוא אכן התייעץ עם רב גדול, אולם לכל היותר אפשר להחשיב זאת כקבלת ברכה. במקרה הגרוע, יש סיכוי סביר שיציג את השאלה באופן גרוע, והרב יענה לפי נוסח שאלתו, וממילא התשובה לא תהיה נכונה. האשם בזה הוא בעיקר השואל. כאשר הרב מכיר את השואל, גם אם השואל ינסח את שאלתו שלא כהלכה, כגון שבלא משים יסתיר דברים, יציג רק חלק מהתמונה, הרב ידע לענות לו נכון.

אמנם כאשר מדובר בשאלות כלליות מאוד, שתלויות בהשקפה עקרונית, כמו למשל: ערך העבודה והיחס בין תורה לעבודה, או ערך הנישואים והיחס בין ערכים אחרים לנישואים, בזה ניתן לשאול רב שאינו מכיר את השואל, ואזי הרב יוכל לתת תשובה עקרונית על פי דרכה של תורה. וגם בזה צריך להיזהר, כי מסתובבות בחלל האוויר דעות מוטעות בשם התורה, ועל כן צריך לשאול תלמיד חכם אמיתי (רצוי מההולכים בדרכו של מרן הרב קוק זצ"ל), שיתן הדרכות נכונות.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il