ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הכוונת ילד לחברה מתאימה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"א אייר תשע"ז

הכוונת ילד לחברה מתאימה


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
שלום רב, בני הבכור בן 14 לומד בישיבה תיכונית. לאחרונה שמתי לב כי הוא מסתובב עם חברים מהכיתה בעלי השפעה לא טובה, מדברים לא יפה ומחפשים להתעסק בשטויות. יש לציין שבני ילד טוב ותמים ונסחף אחריהם כי הם נחשבים "מקובלים" כשדיברתי איתו הוא מגן עליהם ולא מקבל את שיש לי להגיד. כשדיברתי איתו על להתחבר לילדים אחרים בכיתה הוא לא מעוניין ועל כל אחד אמר שהוא לא מתחבר אליו. לדעתי הוא גם יודע שאם ילך עם חברים אחרים "המקובלים" יצחקו עליו...מה אפשר לעשות? איך אפשר לתת לו להבין שהוא צריך להתרחק מהם? תודה

תשובה:
שלום רב
אני לא בטוח שבאמירות כליליות תוכלי לשכנע אותו. כדאי שתתמקדי בדברים ספציפיים שמבחינתך הם קו אדום. אם למשל יש עישון והוא מבחינתך קו אדום תעמדי על כך שהוא לא יכול להיות חלק מחבורה שמעשנת. אם זה שתיה או בנות כנ"ל. בכל אופן הדברים צריכים להיות מתורגמים לשפה מפורטת ולא לאמירות כליליות.
בכל מקרה לא כדאי שהנושא העיקרי שיהי בנך לבנו יהיה הנושא הזה. תמשיכי להיות קשורה אליו בנושאים אחרים. תדאגי לצרכים שלו. תתעניני מה הוא אוכל. תשתפי אותו בדברים שעוברים עלייך. תשתפי אותו בשיחות סתמיות על הא ודא. בקלות אנו יכולים להכנס לפינה שכל החיים יתחילו להסתובב סביב הבקשות והסייגים שאת מבקשת ממנו. עיקר החיים צריכים להיות במישורים האחרים. הרוב צריך להיות בחיים הכפיים והחיוביים. המיעוט הוא להתעסק ביצירת גבולות שכלפיהם למרות שהנערים מביעים התנגדות בתוך תוכם הם רוצים שאנו נעזור להם לקבוע לעצמם גבולות.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il