ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

אם הכל לטובה- אז אסור לפעול לשינוי המצב? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט"ו מרחשון תשע"ח

אם הכל לטובה- אז אסור לפעול לשינוי המצב?


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
שלום הרב.

יש לי שאלה:
מצד אחד ידוע ש:"כל מאי דעביד רחמנא לטב עביד". אך מצד שני, מן הסתם מותר וצריך לפעמים לנסות לשנות את המצב, כמו חולה שהולך לרופא ולא נשאר במצבו.
אבל אם הכל לטובה, אז למה לנסות לפעול לשנות את המציאות? ועד כמה צריך לנסות לפעול לשנות אותה, אם צריך?

תודה רבה!


תשובה:
שלום רב:
כתוב בדברי חז"ל "הכל בידי שמים חוץ מצינים פחים". הקב"ה משאיר לאדם את המחויבות לפעול לשמור על הבריאות שלו. הקב"ה מנהיג את העולם בהנהגה ניסית ובהנהגה טבעית. הנס הינו הנהגה מיוחדת וחריגה שנוהג בה הקב"ה לעתים מיוחדות. אולם סדר החיים שהאדם ישתדל בצורה טבעית . דרך ההתדלות של האדם בצורה טבעית הקב"ה משגיח עליו לטובה ודואג לכל צרכיו. ככל שאדם הוא קרוב יותר לקב"ה כך זוכה שהקב"ה דואג ממש לכל פרט מחייו. אם האדם רחוק מהקב"ה אז השגחתו על ידי הקב"ה היא כללית יותר. כך כתב הרמב"ן בפרשת השבוע:
רמב"ן על בראשית פרק יח פסוק יט
והנכון בעיני שהיא ידיעה בו ממש - ירמוז, כי ידיעת השם שהיא השגחתו בעולם השפל, היא לשמור הכללים וגם בני האדם מונחים בו למקרים עד בא עת פקודתם אבל בחסידיו ישום אליו לבו לדעת אותו בפרט, להיות שמירתו דבקה בו תמיד, לא תפרד הידיעה והזכירה ממנו כלל כטעם לא יגרע מצדיק עיניו (איוב לו ז) ובאו מזה פסוקים רבים, כדכתיב (תהלים לג יח) הנה עין ה' אל יראיו, וזולת זה:
לפי דעת כל הפוסקים אדם החולה חייב ללכת לרופא כשם שאדם בריא חייב לאכול ולא יאמר אם הקב"ה חפץ בחיי הוא ידאג לכך שאני אוכל.
כל טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il