ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

ספק בישולי גויים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט ניסן תשע"ח

ספק בישולי גויים


הרב עזריה אריאל

שאלה:
ישר כח לרב על התשובה המפורטת.

לגבי העניין שאי אפשר לברר את הספק, ראיתי בשו"ע שהדוגמא לכך שלא ניתן לברר את הספק היא שבאמת מבחינה מציאותית לא ניתן לדעת האם הגוי הוציא את התבשיל לפני שהגיע לשליש בישול או לא, ואף אחד גם לא יכול לדעת זאת.
בנידון שלי, כמובן שמי שבישל את התבשיל יודע שהוא זה ששם אותו בסיר או בתנור.
שאמרתי שלא ניתן לברר את הספק, התכוונתי שלא נראה לי מציאותי שכל יום אני אצטרך ללכת ולשאול את אנשי המטבח מי בישל איזה תבשיל באותו היום, בכל זאת זה מטבח של מוסד גדול עם הרבה עובדים.

אז אני אחדד את השאלה, האם בספק כזה שבאופן עקרוני מישהו יכול לפשוט אותו, אלא שמבחינה טכנית לא כ"כ מתאפשר לפשוט אותו, האם זה נחשב ספק שלא ניתן לברר אותו?השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "ספק בישולי גויים"

תשובה:
לשואל, שלום וברכה!

לפי התיאור חשבתי שגם מי ששם על האש סיר מסוים לא בהכרח יזכור זאת. בכל אופן, ההלכה שספק דרבנן לקולא נאמרה גם כאשר ניתן באופן תיאורטי לברר את הספק, אלא שהדבר כרוך בטרחה מרובה (זו דעת רוב הפוסקים, עיין פמ"ג יו"ד סי' קי שפת דעת ס"ק סו ואו"ח סי' סז אשל אברהם סק"א). קשה להגדיר בבירור את רמת הטרחה המדוברת, אך נראה שאם מדובר בדקות ספורות זה בגדר הטרחה המחויבת. מקור הדין שלכתחילה צריך לברר הוא מהגמ' בפסחים ד ע"א לגבי בדיקת חמץ, שמי ששוכר בית בערב פסח ואינו ידוע האם הוא בדוק צריך לשאול את בעליו אם הוא לפנינו, ובשו"ע (סי' תלז ס"ב) נאמר שיש לשאול "אם הוא בעיר", ואם אינו בעיר יכול להקל בספק דרבנן ולסמוך על ביטול ללא בדיקה. מסתבר שהעיר הממוצעת שלהם הייתה כמו ישוב בינוני בימינו, ומדובר על טרחה של 5 - 10 דקות בבירור הספק. מכל מקום, אין הכרח להקיש מעניין לעניין, ויתכן שלגבי ארוחה יום-יומית גם 10 דקות מדי יום נחשבות כטרחה מרובה, ובסופו של דבר לענ"ד הדבר נתון לשיקול דעתך, בפרט כאשר מדובר בחומרא, כפי שציינת. יש להוסיף, שעניין הטרחה כאן אינו נמדד רק במספר הדקות שעליך להשקיע אלא גם בתגובת עובדי המטבח: אם עבורם זה ייתפס כ'נדנוד' יום-יומי, עם השלכות לא נעימות ביחס אליך, זה גם כן יכול להיחשב בגדר טרחה מרובה.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il