ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הזמנת שיעורים בשבת באינטרנט | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )הזמנת שיעורים בשבת באינטרנט


הרב עזריה אריאל

שאלה:
אני מורה שמלמד גם אונליין תלמידים שונים. המערכת זמינה לתלמידים לביצעו הזמנת שיעורים גם בשבת, ולעיתים ישנם תלמידים שמזמינים אצלי שיעור ביום השבת עצמו (שיתקיים במשך השבוע).
יש אפשרות חלקית לחסום את השעות (ידנית...) בכל יום שישי כך שלא יוכלו להזמין, אך זה לא חוסם לגמרי מהצטרפות לשיעור או במידה ותלמיד מבטל שיעור ואז תלמיד אחר יכול להזמין שיעור.
האם יש בעיה עם השיעורים הללו? מה אני יכול לעשות?

תשובה:
לשואל, שלום וברכה!
אני מבין שאינך מנהל את האתר ואין לך אפשרות לבטל כליל את האפשרות להירשם בשבת, או אפילו להשאיר הודעה שאין להזמין בשבת, או שהזמנות שנעשו בשבת לא תטופלנה עד צאת השבת. השאלה כעת היא, לאחר שעשית כמיטב יכולתך לסמן את השיעורים כתפוסים ובכל זאת מישהו נרשם כשהתפנה מקום, האם מותר לך להתייחס להזמנות וליהנות מתוצאות הרישום בשבת.
בתנאים הנ"ל הדבר מותר. ראשית, משום שמעיקר הדין מותר ליהנות מתוצאות חילול שבת של אחרים, בפרט כאשר הם לא עשו זאת עבורך אלא בשבילם (עיין סי' שיח ס"א). ועוד, שאתה לא מרוויח מהעובדה שהם חיללו שבת, ולך אין זה משנה כלל האם יירשמו בשבת או במוצ"ש, וגם ההנאה מההזמנה היא עקיפה (עיין משנ"ב סי' נח סק"ד וכיו"ב בסי' שז סוף סקנ"ה).
קיים דיון בפוסקים בימינו על השארת אתר אינטרנט פתוח, ויש שהורו שהדבר מותר מעיקר הדין (ראה במאמרו של הרב דייכובסקי שליט"א 'האינטרנט בהלכה', תחומין כב, עמ' 329 - 332), ולענ"ד נכון להחמיר בזה אלא אם כן סגירת האתר גורמת נזק מלבד הפסד הלקוחות הגולשים בשבת (כגון שמנועי החיפוש של גוגל נותנים דירוג נמוך יותר לאתר שסגור בשבת). אך במקרה שעשית כמיטב יכולתך למנוע רישום בשבת, הכל מודים שמותר לך לעשות שימוש בהזמנות שהגיעו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il