ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

נישואין אזרחיים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ג מרחשון תשע"ט

נישואין אזרחיים


הרב משה ליב הכהן הלברשטט

שאלה:
מהו מעמדם של בני זוג יהודים הנשואים אזרחית אבל לא דתית, זאת אומרת בלי חופה אבל הבעל כן נתן לאשה טבעת ואמר לה "את מקודשת שלי .." ועכשיו חיים יחד כבעל ואישה? האם הם נחשבים נשואים על פי ההלכה היהודית, והאם האישה צריכה לשמור על הלכות נדה?

תשובה:
הם אינם נחשבים נשואים על פי ההלכה היהודית, אולם מכיון שהבעל קידש את האשה בטבעת ואם היו שם שני עדים כשרים יתכן שהקדושין חלים, וגם אילו לא קידשה בטבעת יתכן שיש לחשוש שהם ספק נשואים משום שהם נשואים אזרחית, לכן אם ירצו להפרד, והאשה תחפוץ להנשא לאחר היא כנראה תצטרך לקבל גט לחומרא. אבל אם הם חפצים להמשיך את חייהם ביחד עליהם להנשא כהלכה כדת משה וישראל (אגרות משה אה"ע ח"א סימנים עד ועה, ח"ב סימן יט, ח"ג סימן כה, וח"ד סימנים עט ופא), בכל מקרה כדאי להתייעץ אישית עם רב משום שיש פרטים רבים לברר ומשום שמדובר בענינים חמורים מאוד.

באשר להלכות נדה, כל אשה אפילו פנויה נחשבת נדה מאז שהיא רואה דם בפעם הראשונה ואם הם ביחד כאשר היא בטומאתה הרי הם עוברים על איסור נדה החמור (רמ"א יו"ד סימן קפג), ולכן כל זמן שלא נישאו כהלכה, אם הם ישמרו את הלכות נדה הרי שימנעו מאיסור נדה החמור אך עדיין יעברו על האיסור לחיות ביחד ללא נישואין (שו"ע ורמ"א אבהע"ז סימן כו סעיף א), ולכן כדאי מאוד שיזדרזו וינשאו כדת משה וישראל ויזכו שהשכינה תהיה שרויה בביתם ויבנו בית נאמן בישראל.

מייסד וראש תוכנית "יורו" להכשרת רבנים ומנהיגים לקהילות בארץ ובתפוצות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il