ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

זמן כניסת שבת שבלוחות מחייב? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ח מרחשון תשס"ב

זמן כניסת שבת שבלוחות מחייב?


הרה"ג זלמן מלמד שליט"א

שאלה:
האם זמן כניסת שבת המתפרסם בלוחות הוא מחייב?

תשובה:
מעיקר הדין, השבת נכנסת בשקיעת החמה. יש חיוב של תוספת זמן לשבת, אולם שיעור חיוב זה הוא כלשהו. בעל ה"משנה ברורה" החמיר וחייב תוספת של רבע שעה לפני שקיעת החמה.
בארץ נהגו מנהגים שונים בתוספת שבת. בירושלים החמירו על פי שיטת ראשונים או גאונים, לקבל שבת כארבעים דקות קודם שקיעת החמה. באזורים אחרים בארץ נהגו מנהגים אחרים, כך למשל באזור תל אביב נהגו לקבל שבת כשמונה עשרה דקות קודם השקיעה ובחיפה נהגו לקבל שבת כעשרים דקות לפני השקיעה. יש גם מנהגים אחרים, כמו שנהגו בחלק מהמקומות לקבל שבת כעשרים וחמש דקות לפני השקיעה, ויש מנהגים נוספים.

אנו שמנהגנו בישיבה להוציא את השבת יותר מארבעים דקות לאחר צאת הכוכבים, מן הראוי שנקדים את כניסת השבת עד כמה שאפשר. ואכן כל עניינה של השבת מעמיק ומתרומם אם מהדרים בכניסת שבת, כמו שנהגו חז"ל שהיו יושבים עטופים בטלית ולומדים לפני כניסת השבת. לכן אני חושב שהסדר הרגיל צריך להיות שמקבלים שבת מוקדם עד כמה שאפשר. כמובן שאם אדם נאנס, הוא יכול לקבל את השבת עד לזמן המאוחר בהלכה, דהיינו מעט לפני שקיעת החמה.

איני בטוח שצריך לקבל שבת בדיבור בפה, דהיינו שיאמר הריני מקבל שבת. די אם האדם חושב במחשבתו שהוא עומד ממלאכתו ומקבל עליו את השבת. כמובן שנשים מקבלות את השבת בהדלקת הנרות. אם אדם קיבל את השבת מוקדם, ויש לו צורך במלאכה, מותר לו לומר לאדם שעדיין לא קיבל את השבת, שיעשה עבורו את המלאכה.

קישור ללוח זמני כניסת ויציאת השבת.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il