ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

דברי הרב על הרצל בעיתון ב-7 | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ג אב תשס"ג

דברי הרב על הרצל בעיתון ב-7


הרב אליעזר מלמד

שאלה:
כבוד הרב טען שלגבי הרצל הוא שינה את יחסו כלפי הנצרות וכלפי היהדות. לאחרונה עיינתי בספרו של ההיסטוריון בנימין שלמה המבורגר מכון מורשת אשכנז "משיחי השקר ומתנגדיהם", ובו נאמר ואף הובאו מקורות על כך שהרצל המשיך לנהוג כיהודי מומר. בנו הנס אף כותב שאביו המשיך עד סוף ימיו להדליק עצי אשוח וכן מובאים שם ציטוטים בהם משבח הרצל את נישואי מקס נורדאו עם גויה ואף מציע לו איך לענות לרבנים שיתקיפוהו על כך. מובאים שם עוד הרבה הוכחות עם מקורות שנכתבו גם לאחר הוועידה הציונית שמפאת קוצר היריעה איני יכול להביא את כולם, ואם כן כיצד הדבר מתיישב עם הטענה שהרצל חזר בו מהתנהגותו כלפי היהדות?

תשובה:
לא חקרתי את הנושא, אבל אני סומך על מו"ר הרצי"ה שבדק וחקר, וקבע כי ראוי להתייחס להרצל בכבוד. מכל מקום יש לשפוט אותו כמי שגדל בחינוך מתבולל. והרוצים לחפש את השלילה מן הסתם יוכלו למצוא איזה שהם דברים בתוך כתביו המרובים, אבל אין הם מצביעים על מצבו הכללי. בנוסף לכך, ידוע לי כי ישנם ציטוטים שהובאו בשמו מתקופת היותו רחוק מהציונות והיהדות.
אי אפשר שלא למצוא את הקשר בין אלו שמתכחשים למצוות ישוב הארץ, שהם אלו שרואים לעצמם חובה למצוא בהרצל פגמים. עבירה גוררת עבירה. אבל האוהבים את העם שהקב"ה אוהב, והאוהבים את הארץ שהקב"ה אוהב, מוצאים זכויות בהרצל, שזכה להיות מהמעוררים הגדולים לישוב הארץ וקיבוץ הגלויות.

עוד בנושא זה מאת הרב דוד חי הכהן שליט"א.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il