ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מותר לקחת כסף מההורים כדי לקיים את מצוות פורים? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"א אדר ב' תשע"ו

מותר לקחת כסף מההורים כדי לקיים את מצוות פורים?


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
למדתי שיש מצוות פורים: להביא זכר למחצית השקל, מתנות לאביונים ומשלוח מנות. הבעיה שאני בת 18 ואני לא עובדת. אין לי כסף ואני ממש רוצה לקיים את המצוות. מותר לי לקחת מהוריי וזה יחשב כאילו אני עשיתי? (הוריי חילונים, אני חוזרת בתשובה)

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
קראתי את מכתבך וראיתי את הרצון הנפלא שלך לקיים את המצוות, וזה ממש מרגש מאוד.
אברך אותך שתזכי להמשיך ולהתקדם, להמשיך ולגלות את האוצרות הנפלאים של התורה. ובעזרת ה' תזכי להקים בית נפלא של קדושה ושל שמחה.
כשאדם אין לו כסף ואין לו אפשרות הוא לא מחוייב במצווה, ולדבר זה יש שם בהלכה, קוראים לו "אנוס". אנוס מקיום מצווה פטור ממנה. אך אף שאת לא חייבת כי אין לך, חשוב לנסות להתבונן בדברים מכיוון אחר.
מצווה היא דבר נפלא, וכל התחברות אליה מרוממת את האדם ובונה אותו.
מצוות אלו שאת מזכירה הן מצוות מאוד נפלאות וחבל מאוד להפסיד אותן. מעיקר ההלכה מצוות אלו לא דורשות השקעה רבה, ואפשר לקיים אותן באופן הבסיסי והפשוט לדוגמא:
זכר למחצית השקל - מספיק לתת מטבע אחת של חצי שקל.
מתנות לאביונים - עשרה שקלים, כמו לדוגמא שתי מנות חמות, או אפילו אם אין את זה, אפשר שווי של שתי פרוסות לחם ושתיה כמו שוקו בשקית.
משלוח מנות - אפשר אפילו להחליף את ארוחת הבוקר עם הורה או אח או אחות ולקבל מאחד מהם את הארוחה שלו. ואם רוצים בכל אופן אפשר שתי מנות קטנות, כמו לדוגמא שני חטיפים שעולים מאוד זול ולקיים את המצווה.
אך אם רוצים ואני מאוד ממליץ זה ללכת על כיוון אחר לגמרי, כיוון שירים גם אותך וגם את המשפחה.
מצוות אלו הן מצוות חברתיות, מצוות של עזרה לזולת, מצוות של נתינה, ומצוות אלו מאוד קל לאחרים להתחבר אליהן, גם לאנשים שלא כל כך מחוברים לתורה ומצוות. שהרי כולנו, ישראל גומלי חסדים, כולנו שמחים לתת ולכן זו הזדמנות לחבר את ההורים ואת המשפחה למצוות הנפלאות האלו. לבוא להורים ולהציע להם להיות שותפים ביחד במצווה, לתת, כן לתת לאחר. לעזור, לתרום, לחזק ולהסביר שזה אחד מהדברים הנפלאים במצוות בכלל ובמצוות החג בפרט, שהאדם תורם ונותן לאחר, ועל ידי כך הוא נהיה יותר שלם ויותר קרוב לה'.
נצלי הזדמנות זו, ותגלי ממנה המון ברכה
עלי והצליחי.
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il