ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

אני מנסה לחזור בתשובה (שוב) | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ה אייר תשע"ו

אני מנסה לחזור בתשובה (שוב)


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
שלום :)
חצי שנה ניסיתי לחזור בתשובה היה לי קל, כי היה מישהו שמבין ועזר לי קצת עכשיו אני וההוא לא בקשר בגלל כל מיני דברים אישים ואחרים. מאז שהפסקנו לדבר ולהיות בקשר כל החזרה בתשובה שניסית הלכה לה. ואם זה פתאום להתפלל בבוקר או קריאת שמע שעל המיטה וכולי.. שיעורי תורה וכולי.. אני כבר לא עושה כלום. אני מרגישה דיי אבודה ואני לא יודעת מה לעשות רע ועצוב לי כל כך. אני לא צדיקה וזה מה שאני כן רוצה להיות. אני גם חולמת כל הזמן שאני בגדים לא צנועים שזה מכניס קצר וגופייה. אשמח לדעת איך אני יוצאת מהעצבות שנפלתי אליה פשוט איך אני מתחילה שוב לחזור בתשובה כי אני באמת רוצה. ואני לא נכנסת למדרשיה לבנות..
תודה מראש אשמח אם תענו לי כאן באתר :)

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
קראתי את מכתבך ומאוד הבנתי אותך.
הרגשתי את הכאב שאת מרגישה, את הרצון העז להיות במקום אחר רוחנית, ואת הקושי לממש זאת.
מתוך מכתבך אני רואה שהיה לך זמן שהדברים זרמו, ושהיה לך קל בכך וזה נעלם מסיבות שונות וזה מחליש אותך.
אשתדל לעזור לך בכל מה שאוכל כדי שתיכסי שוב לתהליך של עליה ושל התקדמות רוחנית ושיהיה לך באמת טוב ושמח.
אך קודם שנגיע לדברים מעשיים, ברצוני לגעת בנקודה אחת מאוד חשובה ועמוקה מתוך תורתו של האדמו"ר הראשון של חסידות חב"ד, רבי שניאור זלמן מלאדי זצ"ל.
בספרו, ספר התניא, כותב האדמו"ר דבר עצום שמשנה לנו את כל ההסתכלות שלנו על החיים. פעמים רבות אדם מתעורר לשאלה, מדוע כל כך מורכב בחיים, מדוע הדברים לא זורמים באופן פשוט כמו שהיינו רוצים, הרי הכל תלוי באבינו שבשמים שאוהב אותנו ורוצה שאנחנו נצליח, אז מדוע זה בא כל כך קשה?
ההסבר שהוא מביא עמוק ומיוחד. הוא כותב שרק על ידי התמודדות והתגברות מתקדמים באמת (היום אנו פוגשים יסוד זה במקומות שונים, החל מחדר כושר שרק אימון מול קושי מקדם, ואף באימון אישי כמסר מאוד בסיסי לאדם, אף באימונים שאין מקורם באופן גלוי ביהדות), כשאדם מתמודד ומתגבר הוא קונה בתוכו משהו אמיתי, משהו חזק ויציב. כל עוד הדברים באים בקלות, הקניין באדם לא אמיתי ולא יחזיק מעמד. לכן ה' יתברך מביא לנו את ההתמודדות ואת הצורך להתגבר, וכשאנו עושים זאת אנו זוכים לאוצר גדול של רוחניות, לאוצר גדול של בניין נפשי ועצמות נפשיות.
זהו יסוד מרכזי בעולם, שכל השכר שניתן לאדם הוא על מעשים, על התגברות ועל התקדמות, ואף המדד של כמה שכר לתת לאדם נקבע לפי המאמץ וההתגברות (כדברי המשנה במסכת אבות, לפום צערא אגרא). ה' יתברך לא רוצה שאנחנו ניכשל, שיהיה לנו רע, אלא רוצה שאנו נתקדם, ואם אנו יודעים להסתכל כך על הדברים, הקושי נהפך לאתגר, ההתמודדות נהפכת למנוף להתקדמות גדולה ולבניין גדול מאוד.
חשוב להתרגל להתבונן נכון על הדברים שאנו עוברים. וכך אנו זוכרים להמשיך ולהתקדם ביתר עצמה.
אך יש נקודה נוספת שהוא כותב שם. פעמים שיש לאדם שלבים ותהליכים שבאים לו בקלות, כי עוזרים לו, כי הוא מרגיש התלהבות ועוד ועוד סיבות. אך חשוב לדעת שזה לא ממנו, ושזה לא באמת קניין אמיתי שנבנה בתוכו. לכן אחר השלב הראשון, העזרה הזו מפסיקה וקוראת לאדם להגיע לאותו המקום שהייתה לו עזרה חיצונית, אך הפעם להגיע לכך בכוחות עצמו, עם כח רצון אמיתי, עם אמונה ועבודה, ואז זה יהיה אמיתי.
כך אנו פוגשים הרבה פעמים אצל חוזרים בתשובה, שבהתחלה יש התלהבות, והדברים זורמים מתוך שמחה וקלות, ופתאום זה נשחק, פתאום מרגישים את הקשיים, ומתעוררות שאלות, ואז חשוב להתרגל להתבונן נכון בדברים, להבין ממה הם נובעים ואיך מתקדמים איתם.
היי חזקה והמשיכי לבנות, היי חזקה והאמיני שגם אם זה לא כמו שהיה, במה שקיים עכשיו יש יתרון גדול, שזה אמיתי יותר, זה יותר את במי שאת עכשיו באמת.
אין זה אומר שאת צריכה להיות לבד, להתמודד לבד, אלא זה אומר שעכשיו הפניה לעזרה עוברת להיות תחת האחריות שלך, ושאת לוקחת עליה אחריות ומוכנה להשקיע ולהתאמץ.
יש בעיר שלך אנשים נפלאים שישמחו לעזור לך, אנשים ומסגרות שתוכלי להתחבר אליהן ולשאוף מהן כוחות והמון דברים שיקדמו אותך, השקיעי בכך ותגלי אוצרות נפלאים.
אם תרצי אשמח לרדת איתך לפרטים, לעזור באופן המעשי בכל מה שאוכל, אך ברצוני שתנסי ואשמח להתעדכן ולעזור.
בברכת הצלחה רבה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il