ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

עולם חומרני | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ה ניסן תשע"ז

עולם חומרני


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
כבוד הרב, בימים אלו אני משתדלת לחזור בתשובה
אך שאלה שמעסיקה אותי המון מונעת ממני להתקדם.
איך יכול להיות שעולם חומרני ובזוי בו כולנו חוטאים בדור זה וכולנו אפר ועפר הוא הקובע את דרגת נשמתנו לעולם הבא , עולם טהור המנוהל ע״י הקב״ה , עולם המלא בטוהר שאין בו שום חומריות וכולו נשמה. ?

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
שמחתי מאוד לקבל את שאלתך היפה, שאלה המראה על המון חשיבה והעמקה.
אין ספק שהשאלה שלך מאוד טובה ודורש התייחסות רצינית שאני מעט מסופק אם אוכל במסגרת זו של תשובות דרך האינטרנט לענות עליה באופן הראוי, אך רואה אני בתשובה זו פתח להמשך, פתח לאפשרות לעזור בעוד דברים, בהכוונה ובשאלות שונות.
פעמים רבות יש לאדם חלום שהיה רוצה שהכל יהיה אחרת, שנחיה במקום מושלם, במצב מושלם, שבו אין נפילות, איך קלקולים, שהכל ממש מעולה.
רצונות אלו נובעים מכך שאדם מרגיש את הקושי של הנפילה, והוא מרגיש שהיה רוצה מאוד שלא להיות במקום הזה אך אין לו את הכח, איך לנו את היכולת שלא להיות שם, ואז ההפניה של השאלה היא כלפי אבינו שבשמים, מדוע הוא יתברך בחר להביא אותנו לעולם כל כך מורכב, כל כך מכשיל.
אך התשובה הפשוטה לדבר היא שרק בהתמודדות באמת אפשר להתקדם, לרכוש משהו עצמי מלנו.
אסביר מעט את הדברים.
כאשר יש ילד קטן שצריך ללמוד ללכת, יש לו לא מעט נפילות, והורים שיש להם המון רחמים על הילד יראו אותו נופל ויעשו הכל כדי שהוא לא יפול, אך התוצאה עלולה להיות שהילד לא ילמד ללכת.
כך גם בהמשך החיים, תלמיד שלא לומד וירחמו עליו מאוד ולא יתנו לו להיכשל, לא ילמד מכך את הרצון והצורך להשקיע ובסופו של דבר יפסיד המון דברים בחיים. לכן הורים שיגבו כל הזמן את הילד שלהם, שיחפו על כל הדברים שהוא לא עושה נכון וטוב, עלולים רק לפגוע בהתפתחות שלו.
הנפילות הן חלק מהתהליך, חלק שאי אפשר בלעדיו.
רק בהתמודדות אמיתית, שיש בה אפשרות גם לנפילות, אנו מוציאים לפעל את מה שה' נטע בנו ואת מה שרכשנו במשך החיים, רק כך אנו בונים משהו שלנו.
שכר אין על משהו שלא מאיתנו, שאין היגיון לתת שכר על משהו שלא עשינו, ולכן ישנה התמודדות וישנן נפילות, שהמטרה שלהם שאנו נבנה ונתקדם.
כמובן שיש עוד המון דברים להרחיב בנושא, ואף לנושאים נוספים שאפשר וחשוב להיכנס אליהם, אך כפי שכתבתי במסגרת זו לא אוכל להרחיב.
אך אוכל להציע לך שאם תרצי אשמח לחבר אותך למישהי שתוכל להדריך אותך, ללמוד איתך ולעזור לך בהמשך התהליך שלך.
בברכת הצלחה רבה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il