בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • מסעי
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

יוסף בן גרסיה

המסעות - לארץ-ישראל!

undefined

הרב דב בערל וויין

תשס"ט
2 דק' קריאה
הקריאה בספר במדבר מסתיימת השבוע בפרשיות מטות ומסעי.
היהודים הם נוסעים ותיקים. הגלות הארוכה שיצאנו אליה אילצה אותנו לעבור ממקום למקום כל הזמן. אין כמעט מקום בעולם שלא הגענו אליו, התיישבנו בו ולבסוף עזבנו אותו כדי לעבור למקום אחר. במובן זה, תיעוד כל המסעות והתחנות של בני ישראל בשנותיהם במדבר סיני הוא מעין נבואה קטנה על החוויות ההיסטוריות העתידיות של העם היהודי באלפי שנות נדודיו.
אויבינו בעולם תמיד האשימו אותנו ואמרו שאנחנו נטולי שורשים, אבל זה לא נכון, מפני שלכל אורך ההיסטוריה שלנו כעם היינו נטועים בארץ ישראל, בתודעה שלנו ובתת-מודע שלנו. רק בגלות אין לנו שורשים ואין לנו ביטחון באדמה שתמיד מזדעזעת מתחת לרגלינו היגעות. מסיבה זו אנחנו תמיד עם חסר מנוחה שמתעניין במקומות שעוד לא ראינו ובמסעות שעוד לא חווינו.
ההיסטוריה של הגלות היא כזאת: היהודים הגיעו למקום חדש, התמקמו בו, עזרו לפתח את האזור או הארץ שבה שכנו, התחילו להרגיש שם בבית וניסו להיטמע בחברה המקומית ובתרבות הרוב. לפתע כל זה קרס, ואחרי שנים של חיים במקום, רוח גדולה ולא צפויה עקרה אותם משם והעבירה אותם לחופים חדשים.
בפולין, ליטא, לטביה, אסטוניה, הרפובליקה הצ'כית, סלובקיה, רומניה ועוד, כבר אין יהודים במספרים משמעותיים. ארצות האלה היו לב החיים היהודיים במשך מאות שנים, אבל גם הפעם עברנו הלאה, למקומות חדשים.
לכל המסעות והתחנות שמתוארים בפרשת השבוע יש רק תכלית אחת ויעד אחד: כניסה לארץ-ישראל והתיישבות בה. מכחישי ישראל שבקרבנו, דתיים וחילוניים, שמאלנים וימנים, אקדמאים ובורים (בוודאי בהיסטוריה היהודית), כולם חולקים אשליה אחת, שביתו של העם היהודי איננו בהכרח, ובוודאי לא היום, בארץ ישראל.
למדנו שבני ישראל נשארו בנווה מדבר בקדש במשך 38 שנים מ-40 שנות הנדודים שלהם במדבר סיני. הם התרגלו לחיים שם והרגישו שם נוח. ארץ-ישראל היתה חלום ויעד רחוק, לא כורח מיידי. אך הקב"ה דחף אותם מן המדבר ושלח אותם להילחם מלחמות שהם בוודאי רצו להימנע מהן וכפה עליהם להתיישב בארץ קשה באופיה אך עם פוטנציאל להיות ארץ זבת חלב ודבש.
פרשת השבוע מתעדת לנו כל תחנה בדרך וכל נווה מדבר כדי להזכיר לנו שהמקומות האלה קיימים רק בעבר שלנו. ההווה והעתיד שלנו נמצאים רק בארץ-ישראל. הלקחים מפרשה זו נכונים היום, בחיים שלנו, לא פחות מכפי שהיו נכונים לאבות אבותינו בקדש.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il