ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

סוד הגאולה

דף הבית בית מדרש משפחה חברה ומדינה גאולה ונבואה דרכי הגאולה Bookmark and Share
גירסת הדפסה
שלח לחבר

שבט תש"ע

סוד הגאולה


נערך על ידי הרב

מוקדש לעילוי נשמת
ר' אברהם בן דוד ז"ל

הפרשיות שנקרא בתורה בחודש הזה עוסקות בגאולת בני ישראל משיעבוד מצרים. העולם היהודי תמיד ראה באירועי הגאולה ממצרים תוכנית או אב טיפוס לגאולות העתידיות של עם ישראל.
התורה מדגישה שתהליך הגאולה הוא כפול ומקביל. פרעה, האויב החיצוני שמשעבד, צריך להשתכנע, בדרך כזאת או אחרת, שלא כדאי למצרים ולו עצמו להמשיך לשעבד את בני ישראל. אך חשוב לא פחות הוא הצורך שבני ישראל עצמם ישתכנעו שכדאי להם להשתחרר מעבדות מצרים ולהאמין בצדקת דרכם. משה מתחנן לקב"ה: "הן בני ישראל לא שמעו אליי, ואיך ישמעני פרעה?" בסופו של דבר, בני ישראל יאמינו בצדקת דרכם ויצאו ממצרים כמנצחים, אך כדי שזה יקרה, צריך להשקיע זמן, הקרבה ומאמץ.
המסורת היהודית מספרת לנו, שלמרבה הצער, רבים מבני ישראל שלא האמינו בצדקת דרכם לא יצאו ממצרים ומתו שם, או התבוללו בארץ ששעבדה אותם והכאיבה להם. פרעה סמך על העובדה שבני ישראל לא ילכו אחרי משה ולא יעזבו את מצרים לטובת מדבר סיני. הוא הקשיב לאומרי הלאו בעם ישראל והחמיץ את הסוד האמיתי של גאולת ישראל: האמונה של האנשים בעצמם ובצדקת דרכו של העם היהודי.
בכל הדורות התמודדו היהודים עם ההתקפות מצד דתות אחרות, שמונות מיליוני מאמינים, אך עמדו איתנים באמונתם. תמיד היו יהודים שעזבו את היהדות, שהמירו את דתם, שלא האמינו עוד, אבל עיקרו של העם היהודי נשאר נאמן לאורח חייו, לערכיו ולהשקפת עולמו. העם היהודי נשאר נאמן עד כדי כך שכאשר העריך בנימין זאב הרצל את הסיכויים להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל לפני יותר ממאה שנים, הוא אמר ובצדק "אם תרצו, אין זו אגדה". היו יהודים רבים שרצו, ולכן האגדה הפכה למציאות. ליהודים כעם לא היה ספק שהמטרה שלהם צודקת, חיונית ומעשית, גם כאשר הסיכויים להצלחתה נראו קלושים. הרצל מצא אוזן קשבת למסרים שלו מפני שבמשך מאות שנים האמינו היהודים שיום יבוא והם ייגאלו מהגלות וישתחררו מן השיעבוד שמדכא אותם. קשה לדמיין את החזון של הרצל מתגשם בלי סוד הגאולה - בלי הרצון של העם שהיה שם עוד לפני שהתנועה הציונית שלו קמה והתגבשה.
אחרי מלחמת העולם השנייה, כשבן גוריון ביקר במחנות העקורים באירופה, הוא שאב כוח מהרצון של הניצולים להמשיך לחיות, לבנות ולעלות לארץ ישראל. הוא אמר להם: "באתי לחזק ולעודד אתכם, וגיליתי שאתם נותנים לי את הכוח והעידוד הנחוצים". הוא גילה בתוך השרידים ההרוסים את סוד הגאולה: רצון הברזל להאמין ולהצליח.
כל דור מתמודד עם אתגרים ורגעים קשים של הכרעה. העשור החולף לא היה קל ליהודים בכלל, למדינת ישראל בפרט, ואפילו לא לעולם המערבי בכללותו. משום כך, שוב הפך סוד הגאולה לסוד בשביל יהודים רבים גם בישראל וגם בתפוצה. אין בקרבנו מספיק רצון בגלל האמונה הפוחתת בצדקת דרכנו וביכולתנו להצליח בסופו של דבר ולהתגבר גם על הקשיים האדירים שעומדים בדרכנו.
ישנם יהודים רבים שמוכנים לנטוש את כל מפעל הגאולה ולהשאיר הכול ליד האלקים. ישנם יהודים שחושבים שאנחנו לא ראויים לגאולה. ישנם יהודים שלא האמינו בה מלכתחילה או שחשבו שזאת טעות ושאין סיכוי שזה יצליח בטווח הרחוק. כל אלה הן בעצם אותן ההתנגדויות שהועלו לגאולת בני ישראל ממצרים. הרעיונות האלה הובילו לחורבן, לא של העם היהודי כעם אמנם, אבל לחורבנם של יהודים רבים שלא הגיעו לרגע הגאולה. אסור לנו לחזור על הטעות הזאת. אם נשכנע את עצמנו בצדקת דרכנו, יהיה לנו קל הרבה יותר לשכנע גם אחרים.
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זאת שוב